Chcemy być ze sobą solidarni, pogodzeni, nie patrzący na siebie z jakąkolwiek nienawiścią – powiedział we wtorek podczas wieczornej mszy świętej dla uczestników pieszych pielgrzymek przybyłych do Częstochowy metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Wśród pielgrzymów na Jasnej Górze byli uczestnicy 307. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej, odbywającej się pod hasłem „Z Maryją wolni”. Ponad 6 tys. osób w ciągu dziewięciu dni pokonało 248 kilometrów. Warszawscy pątnicy co roku docierają do Częstochowy w wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, by następnego dnia wziąć udział w obchodach uroczystości w jasnogórskim sanktuarium.
Kard. Nycz w homilii podczas wieczornej mszy świętej zwrócił uwagę na fenomen polskiego pielgrzymowania. „Jaka to potęga modlitwy, jaka to jest wielka siła duchowa, potrzebna w każdym czasie, a może szczególnie potrzebna w obecnym, kiedy chcemy być blisko, chcemy być z sobą solidarni, pogodzeni, nie patrzący na siebie z jakąkolwiek nienawiścią, kiedy chcemy być wolni, wolni z Maryją przy Jezusie, bo tylko wtedy człowiek potrafi naprawdę być wolny” – powiedział.
Podkreślił, że powrót do chrześcijańskich korzeni społeczności Europy czy Polski musi być realizowany z indywidualnej perspektywy każdego człowieka. „To ja muszę wrócić do korzeni i do autentycznie gorliwego chrześcijaństwa, abym mógł świecić przykładem swojego życia i przekonywać do Jezusa wszystkich tych, którzy patrzą na mnie, znają moje życie, spotykają mnie. Zabierzmy stąd ten wymiar bardzo indywidualny, bo o tyle będzie napełniona Polska duchem świętym jako naród, o tyle Europa będzie przywrócona korzeniom, o ile wszyscy, o ile każdy z nas o sobie pomyśli, i o swoim nawróceniu i przemianie, bo z tej sumy poszczególnych ludzi narodzi się społeczność" - dodał metropolita warszawski.
Przypomniał też słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Częstochowie: „Tu zawsze byliśmy wolni”. „Musimy pamiętać i rozumieć, co to znaczy być wolnym. Nie ma wolności bez ofiary. Wspominamy 100-lecie odzyskania niepodległości; jak okropna, jak wielka była ofiara kilkuset tysięcy żołnierzy polskich i innych krajów, którzy zginęli w tej jednej z najokrutniejszych wojen, która Polsce przyniosła wolność i niepodległość. Nie ma wolności bez ofiary, a nie ma ofiary bez odwagi, to dotyczy każdego z nas” – podkreślił kard. Nycz.
Wskazał też, że nie ma też wolności bez prawdy: "Bo wtedy zaczyna się samowola, jeżeli człowiek w imię wolności chce postępować i czyni wszystko wbrew prawdzie o dobru, która jest zapisana w przykazaniach, niezmiennym naturalnym prawie, które Bóg wpisał w nasze serca. Nie da się budować wolności, niepodległości naszych ludzkich społeczności, jeżeli się będziemy rozmijać z prawdą” – powiedział kard. Nycz.
Uczestnicy warszawskiej pielgrzymki i wierni z całego kraju wezmą w niedzielę udział w głównych uroczystościach Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Co roku 15 sierpnia na jasnogórskich błoniach gromadzą się tysiące wiernych z całej Polski. Obchodzone od V wieku święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny należy do najważniejszych świąt maryjnych i największych wydarzeń w częstochowskim sanktuarium. W polskiej tradycji nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia podczas nabożeństw święci się kwiaty i zioła, modląc się o błogosławieństwo dla pól i plonów.(PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ amac/