48. edycja Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej (Fama) - jedynego w Polsce, wg organizatorów, wydarzenia interdyscyplinarnego, nastawionego na doskonalenie warsztatu młodych twórców - rozpocznie się w czwartek w Świnoujściu (Zachodniopomorskie).
Główne cele festiwalu to - jak mówią organizatorzy Famy - umożliwienie młodym artystom debiutu i konfrontacja z innymi twórcami z Polski i Europy. Podkreślają, że jest to jedyne w Polsce wydarzenie interdyscyplinarne, nastawione na doskonalenie warsztatu młodych twórców.
"W tym roku na Famie pojawią się bardzo starannie wyselekcjonowani artyści, którzy pokażą to, co najciekawszego w ciągu ostatniego roku wydarzyło się na polskich estradach, scenach – i w teatrze, i w muzyce, i w stand-upie, i w teatrze improwizowanym. Tak, że będzie to szerokie spektrum" - powiedział Bogusław Bojczuk z Akademickiego Biura Kultury i Sztuki Alma-Art, które jest, wraz z miastem Świnoujście, organizatorem festiwalu.
W programie festiwalu znalazły się prezentacje autorskiego dorobku uczestników, realizacja projektów premierowych, sekcje warsztatowe (m.in. muzyczna, sztuk scenicznych, dziennikarska, literacka) oraz prezentacja artystów sceny polskiej i światowej.
Festiwal rozpoczną koncerty z cyklu "Zaproś Famę do siebie". Oprócz uczestników festiwalu, będzie można posłuchać artystów, którzy w ubiegłym roku zdobyli główne nagrody festiwalu (Łukasz z Bałut, Przybył). Planowane są też koncerty specjalne: 15 cm above the ground, Odpoczno i Electro-Acoustic Beat Sessions.
W ramach cyklu "Miejsca literatury" odbędą się spotkania m.in. z Aleksandrą Boćkowską, Jarosławem Kamińskim i Cezarym Łazarewiczem.
"Znaleźliśmy wśród nich wspólny mianownik – będą opowiadać o roli +złego miejsca+ w literaturze" – wyjaśnił Bogusław Bojczuk.
Podczas festiwalu będzie można zobaczyć spektakl studentów bydgoskiej Akademii Muzycznej "Pan Tadeusz’18", monodramy "Z innej gliny" o rzeźbiarce Camille Claudel czy "Wanda Wasilewska", ale też komediowe stand-upy i teatry improwizacji.
W jury festiwalu zasiądą m.in. kompozytor i autor tekstów Piotr Banach, dyrygent Adam Klocek oraz aktor i reżyser teatralny Paweł Niczewski.
Koncert finałowy "Hej, czy nie wiecie" w świnoujskim amfiteatrze połączony będzie z wręczeniem nagród. Te przewidziane są w kategoriach: literatura, sztuki wizualne i multimedia, muzyka oraz sztuki sceniczne. Uhonorowana zostanie też m.in. największa osobowość artystyczna, najlepsza kreacja zbiorowa czy najlepsze wydarzenie artystyczne.
Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej odbywa się od 1965 r. w Świnoujściu, co roku, z przerwą w latach 1978-82, spowodowaną brakiem zgody władz. Laureatami Famy byli m.in. Maryla Rodowicz, Marek Grechuta i Marek Dyjak.
Na stronie fama.org.pl znajduje się program i szczegółowe informacje dotyczące festiwalu.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ pat/