„Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego powalczy o nagrody w Konkursie Głównym 42. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu. Na wyróżnienia w innych sekcjach szanse ma też m.in. Beata Dzianowicz, reżyserka filmu „Odnajdę cię”.
"Ułaskawienie" Kolskiego znalazło się w Konkursie Głównym (World Competition) obok 22 innych tytułów, m.in. ze Szwajcarii, Węgier, Chin, Meksyku, Turcji, Japonii, Rosji, Macedonii i Tajwanu. Akcja polsko-czesko-słowackiej koprodukcji, w której obsadzie znalazła się po raz kolejny współpracująca z mężem Grażyna Błęcka-Kolska, a także Jan Jankowski i Michał Kaleta, dzieje się w powojennej Polsce. Film jest inspirowany rodzinną historią reżysera - postaciami jego dziadków, Anny i Jakuba. Opowieść traktuje o pogrążonych w żałobie rodzicach zastrzelonego przez UB żołnierza AK, wyruszających ze swoim synem w ostatnią podróż. Film poprowadzony jest z perspektywy Janka, siedemnastoletniego wnuka Hanny i Jakuba.
Film, który w Montrealu będzie miał swoją międzynarodową premierę, nie jest pierwszą produkcją Kolskiego prezentowaną na kanadyjskim festiwalu. W 2010 r. reżyser odebrał tam Nagrodę Specjalną Jury za Szczególne Osiągnięcie Artystyczne za "Wenecję". W Polsce film będzie pokazywany na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie znalazł się w Konkursie Głównym obok obrazów m.in. Pawła Pawlikowskiego, Krzysztofa Zanussiego, Wojciecha Smarzowskiego, Agnieszki Smoczyńskiej, Małgorzaty Szumowskiej i Marka Koterskiego.
W konkursach montrealskiej imprezy znalazły się także inne polskie filmy, m.in. "Odnajdę Cię" debiutantki Beaty Dzianowicz, który zostanie pokazany w sekcji First Fiction Films World Competition. Główną bohaterką filmu jest Justa (Ewa Kaim), doświadczona policjantka, która popełnia błąd podczas akcji. Chcąc naprawić błąd rusza na poszukiwania przestępcy, którego kiedyś znała, sprowadzając w ten sposób niebezpieczeństwo na swoich najbliższych. Film od 3 sierpnia można oglądać na ekranach kin.
O nagrody w cyklu "Documentaries of The World" powalczy także niemiecko-polsko-belgijsko-izraelsko-francuska koprodukcja "Kichka. Life is a Cartoon" Delfiny Jałowik. Film opowiada o Henrim Kichce, który w 1942r. wraz z rodzicami i dwiema siostrami został aresztowany przez Gestapo, a następnie przez trzy lata był więziony w różnych obozach koncentracyjnych. Po emigracji do Brukseli zaczął opowiadać o swoich przeżyciach; narrację podjął także jego syn, Michael, autor komiksu "Drugie pokolenie" o wpływie Zagłady także na następujące po Ocalonych pokolenia.
W Konkursie Międzynarodowym sekcji Student Film Festival pokazana zostanie "Sprawa Rity G." (The Rita G, Affair) Darii Kopiec - adaptacja sztuki Jolanty Janiczak pt. "Sprawa Gorgonowej". Dramaturżka na podstawie głośnego procesu z lat 30. XX wieku stworzyła opowieść o, jak czytamy w opisie produkcji, fakcie medialnym, który zaczyna funkcjonować samoistnie i służy jedynie podtrzymaniu sensacji dla potrzeb show-biznesu. W "Sprawie Rity G." zobaczymy m.in. Monikę Bukowiec, Martynę Byczkowską, Kacpra Olszewskiego, Andrzeja Blumenfelda i Mirosława Zbrojewicza.
Prócz tego, w niekonkursowym przeglądzie Focus on World Cinema, zobaczymy "Autsajdera" Adama Sikory. Film jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z okresu stanu wojennego i początku lat 80. XX wieku. Obraz opowiada o Franku, studencie malarstwa (Łukasz Sikora), który przez przypadek zostaje oskarżony o działanie na rzecz podziemnej solidarności, przez co trafia do aresztu. Obraz Sikory także powalczy w Gdyni o Złote Lwy.
W poprzednich latach w Montrealu wyróżnienia odebrali m.in. Michał Rogalski ("Letnie przesilenie", 2015, nagroda za najlepszy scenariusz), Maciej Pieprzyca ("Chce się żyć", 2013, Grand Prix oraz Nagroda Jury Ekumenicznego i Nagroda Publiczności).
42. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Montrealu odbędzie się w dniach 23 sierpnia – 3 września 2018.(PAP)
autorka: Martyna Olasz
oma/ agz/