Samorząd Węgierskiej Górki (Śląskie) uporządkuje otoczenie fortu „Wędrowiec”, w którym polscy żołnierze bronili się przed Niemcami we wrześniu 1939 roku. Dzięki ich postawie miejscowość zyskała miano "Westerplatte Południa".
"Miejsce pamięci narodowej zyska nie tylko właściwe otoczenie, ale też zwiększy się jego turystyczna atrakcyjność. Zagospodarowany zostanie teren wokół fortu i zmodernizowana 100-metrowa ścieżka dojścia. Ulokowane zostaną przy niej na stałe działa i inne militaria" – powiedział w piątek zastępca wójta Marian Kurowski.
W 1939 roku przez trzy dni, od 1 do 3 września, 70-osobowa I Kompania Forteczna "Węgierska Górka" pod dowództwem kapitana Tadeusza Semika stawiała opór nacierającym od południa przeważającym siłom niemieckim z 7. Bawarskiej Dywizji Piechoty.
Wiesław Bednarz z Urzędu Gminy w Węgierskiej Górki poinformował, że realizacja projektu „Westerplatte Południa - historyczny obiekt fortyfikacyjny” rozpocznie się za kilka tygodni. Jego wartość sięga 58 tysięcy euro. Pieniądze będą pochodziły z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska oraz budżetu państwa.
Modernizacja i uporządkowanie terenu przy historycznym forcie to pierwszy etap większego zadania, który zakończony zostanie w październiku 2012 roku. ”Wybudowana zostanie również płyta dla ekspozycji sprzętu wojskowego, maszty, oświetlenie i nowy trawnik” – dodał Bednarz.
W 1939 roku przez trzy dni, od 1 do 3 września, 70-osobowa I Kompania Forteczna "Węgierska Górka" pod dowództwem kapitana Tadeusza Semika stawiała opór nacierającym od południa przeważającym siłom niemieckim z 7. Bawarskiej Dywizji Piechoty. Polacy rozlokowani byli w czterech bunkrach: "Waligóra", "Włóczęga", "Wąwóz" i "Wędrowiec".
Obrońcy ostrzeliwali niemieckie kolumny pancerne. Okolica została usłana zniszczonym sprzętem. Osamotnieni polscy żołnierze nie byli jednak w stanie sprostać przeważającym siłom niemieckim. 2 września wieczorem wycofały się załogi fortów "Waligóra", "Włóczęga" i "Wąwóz". Na polu walki pozostał bunkier "Wędrowiec". Wyczerpana załoga, której zabrakło wody i amunicji, zmuszona została do kapitulacji 3 września nad ranem. W trakcie walk zginęło 11 polskich żołnierzy i około 200 Niemców.
Dzięki bohaterstwu żołnierzy walczących w Węgierskiej Górce opóźnione zostało rozbicie Armii "Kraków". (PAP)
szf/ ls/