Od 1 września do 16 listopada uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i średnich mogą zgłaszać prace do konkursu „Wawel odzyskany–Twoja cegiełka”. Konkurs na plakat nawiązuje do akcji cegiełkowej z 1921 r., której celem było pozyskanie finansów na odbudowę Wawelu.
"Ogłaszając konkurs, chcemy się wpisać w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości" - powiedziała w poniedziałek PAP Bożena Litewka z Działu Oświatowego Zamku Królewskiego na Wawelu. Konkurs ma się przyczynić do poszerzenia wiedzy młodzieży o historii Wawelu, zwłaszcza o okresie po 1905 r., kiedy rozpoczęła się jego odbudowa.
Prace konkursowe powinny być utrzymane w konwencji graficznej plakatu okresu międzywojennego, odwoływać się do uczuć patriotycznych i eksponować wartości historyczne Wawelu.
Komisja konkursowa pod przewodnictwem plakacisty i grafika prof. Władysława Pluty oceni oryginalność pomysłu, adekwatność treści plakatu, estetykę wykonania oraz czytelność przekazu. Wręczenie nagród rzeczowych dla autorów najlepszych prac odbędzie się 14 grudnia. Plakaty będą prezentowane na wystawie, jej miejsce jest ustalane.
Tytuł konkursu "Wawel odzyskany-Twoja cegiełka" jest nawiązaniem do akcji cegiełkowej z 1921 r., której celem było pozyskanie finansów na odbudowę Wawelu. Renowacja zamku rozpoczęła się w 1905 r. wraz z opuszczaniem wzgórza przez armię austriacką. Ostatni żołnierz austriacki opuścił Wawel 1 lipca 1911 r. Po 1918 r. działania renowacyjne zintensyfikowano. Mimo nakładów państwowych brakowało środków.
W 1921 r. kierujący pracami renowacyjnymi prof. Adolf Szyszko-Bohusz ogłosił akcję cegiełkową, której celem było zebranie dodatkowych funduszy na remont. Do akcji włączyły się osoby indywidualne, instytucje i szkoły.
W 1921 r. cegiełka kosztowała 30 tys. marek polskich, w 1925 r. - 250 złotych. Akcja trwała do 1936 r. Jej wynikiem było 6 330 wpłat, 788 cegiełek jest wmurowanych w obwarowanie Wawelu (widoczne są z drogi do bramy Herbowej, od strony ul. Kanoniczej).
Cegiełki są wykonane z wapienia lub piaskowca pozostałego po odkuwaniu detali architektonicznych dla zamku.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ agz/