Nową ekspozycję stałą, ukazującą Kielce i Kielecczyznę w czasie okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej, przygotował Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, który jest częścią Wzgórza Zamkowego. Przedstawia m. in. życie codzienne, tajne nauczanie i konspirację.
"Chcieliśmy pokazać II wojnę światową osadzoną tu, w naszym mieście, wśród naszych przodków. Chcielibyśmy pokazywać to przez pryzmat tego, co działo się w Kielcach i w otoczeniu Kielc - ludzi którzy tu żyli, którzy tu zginęli, którzy walczyli o Kielce, którzy tu uczyli" – podkreślił podczas czwartkowej konferencji prasowej dyrektor Wzgórza Zamkowego Rafał Nowak.
Wystawa składa się z takich obszarów jak: życie codzienne, tajne nauczanie, konspiracja i walka z okupantem, getto kieleckie i kielczanie ratujący Żydów. Obok eksponatów, które są zbiorami pracowników Ośrodka, a także przedmiotami użyczonymi przez zaprzyjaźnione z placówką osoby - prezentacji historycznych wydarzeń służą plansze z informacjami, fotografiami i dokumentami oraz multimedia.
"Ta ekspozycja powstała dzięki konsekwencji i osobistej pracy zespołu edukatorów Ośrodka, ale także dzięki doświadczeniu zdobytemu podczas bezpośrednich zajęć na warsztatach z dziećmi i młodzieżą, które zadawały dziesiątki pytań o to, jak wyglądało życie w czasie wojny" – podkreślił dyrektor OMPiO Marek Maciągowski.
Na wystawie można oglądać używane w czasie II wojny światowej na co dzień przedmioty, m. in.: młynek do mielenia mąki, opakowania po herbacie, przedwojenne podręczniki wykorzystywane w tajnym nauczaniu, zabawki, oryginalne egzemplarze ówczesnej prasy propagandowej, rzeczy niezbędne w zachowaniu higieny, środki opatrunkowe.
Pokazywane są unikatowe zdjęcia kieleckich ulic, pochodzące z niemieckich archiwów. Jedno z pomieszczeń zaaranżowano na domowy pokój, w którym odbywało się tajne nauczanie. Są też wizerunki i nazwiska ówczesnych nauczycieli i uczniów, którzy zginęli. Część wystawy poświęcono kieleckiemu gettu i kielczanom, którzy pomagali Żydom, za co później zostali uznani "Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata".
Wystawa przybliża też losy kieleckich bohaterów i więźniów z ulicy Zamkowej – dzisiejszej siedziby OMPiO - podczas okupacji.
Jak podkreśliła kierownik działu edukacji OMPiO Jolanta Białek, ekspozycja ma charakter narracyjny, żeby "przed wszystkim młodzi ludzie stąd pochodzący poznali swoja ojczyznę". "Nie ma patriotyzmu bez poznania miejsca, z którego się pochodzi. To zasadnicza misja naszego Ośrodka" – dodała. "W podręcznikach nie ma o bohaterach, bohaterkach dnia codziennego, np. o kobietach które dzień w dzień musiały starać się o jedzenie dla swoich dzieci. My chcemy to pokazać" – zaznaczyła Białek.
Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od soboty.
Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach działa od lipca 2012 r. w zmodernizowanych budynkach dawnego więzienia przy ulicy Zamkowej. Jego misją jest kształtowanie i upowszechnianie postaw patriotycznych i obywatelskich. Placówka nie jest typowym muzeum, ale ośrodkiem edukacyjnym i badawczym. Powstała w nim multimedialna ekspozycja o dziejach politycznych i społecznych Polski, która ukazuje szczególnie wkład mieszkańców Kielc i regionu świętokrzyskiego w walkę o niepodległość.
Utworzone w czasach carskich więzienie było wykorzystywane przez Gestapo, NKWD i UB. Zamknięte je dopiero w latach 70. ubiegłego wieku.
W piwnicach OMPiO zachowano więzienne karcery. Na Murze Pamięci, powstałym w pobliżu ściany straceń dawnego aresztu, umieszczane są portrety więźniów politycznych, którzy w latach 1939-1956 zginęli w tutejszym więzieniu lub zostali z niego wysłani na śmierć. Obok muru, w dawnej wieży strażniczej, znajduje się multimedialna prezentacja z biogramami aresztantów.
OMPiO razem z kieleckim Instytutem Dizajnu – ośrodkiem wzornictwa – tworzy Wzgórze Zamkowe, które jest miejską instytucją kultury. (PAP)
Autor: Katarzyna Bańcer
ban/agz/