W Lublińcu (Śląskie) odsłonięto w piątek ufundowaną przez katowicki oddział IPN tablicę poświęconą harcerkom i harcerzom tamtejszego hufca ZHP, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Lublinieckiemu hufcowi nadano też imię 74. Górnośląskiego Pułku Piechoty.
Tablica została umieszczona na pomniku ku czci żołnierzy Wojska Polskiego, powstańców śląskich i członków ruchu oporu poległych w latach 1939-45. Znalazły się na niej nazwiska 15 harcerzy i harcerek, daty i miejsca ich śmierci oraz wspomnienie o nieznanych z imienia i nazwiska członkach lublinieckiego hufca. Osoby upamiętnione na tablicy zginęły od pierwszego dnia do niemal końca wojny, część z nich w niemieckich obozach i Katyniu.
Jan Kwaśniewicz z pionu upamiętnienia walk i męczeństwa IPN w Katowicach powiedział PAP, że z prośbą o sfinansowanie tablicy zwrócił się do Instytutu Hufiec ZHP Lubliniec wraz z tamtejszym magistratem. „Po analizie tej prośby uznaliśmy, że ta idea jest godna upamiętnienia i postanowiliśmy wesprzeć ją finansowo” - powiedział.
Uroczystości rozpoczęły się w południe mszą w kościele wojskowym pw. bł. Piotra Jerzego Frassati w Lublińcu. Później uczestnicy obchodów przeszli pomnik na pl. Pawła Golasia, gdzie odbył się uroczysty apel z odczytaniem rozkazu o nadaniu Hufcowi Lubliniec imienia 74. Górnośląskiego Pułku Piechoty i odsłonięto tablicę.
Kształt tablicy oraz inskrypcja powstała we współpracy z Oddziałowym Biurem Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach. W ubiegłym roku lubliniecki magistrat zwrócił się już do OBUWiM z prośbą o odnowienie tablicy 74. Pułku. „Wtedy powstał pomysł, by w tym miejscu uczcić także harcerzy” - wspominał Kwaśniewicz.
OBUWiM powstało w wyniku przejęcia przez IPN zadań po zlikwidowanej w roku 2016 Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Zajmuje się ono tematyką miejsc pamięci narodowej. Do zadań Biura należy inicjowanie opieki nad miejscami walk i męczeństwa oraz upamiętnianie faktów, wydarzeń i postaci związanych z tymi miejscami; współdziałaniu w organizowaniu obchodów, uroczystości, przedsięwzięć wydawniczych i wystawienniczych.
Biuro ocena też stan opieki nad miejscami pamięci narodowej, w szczególności nad grobami i cmentarzami wojennymi oraz walk narodowowyzwoleńczych i cmentarzami ofiar totalitarnego terroru; opiniowaniu pod względem historycznym wniosków o trwałe upamiętnienie miejsc i wydarzeń historycznych.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ agz/