Dziś dar wolności wymaga nie tylko przyjęcia, ale troski, modlitwy i odwagi - powiedział w homilii podczas mszy św. w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu bp toruński Wiesław Śmigiel.
W mszy świętej, która zainaugurowała coroczne spotkanie środowisk Radia Maryja i TV Trwam "Dziękczynienie w Rodzinie", uczestniczyli m.in. były minister środowiska Jan Szyszko, parlamentarzyści, radni wojewódzcy, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, a także władze miejskie.
"W odniesieniu do ojczyzny dary Boga to wolność, piękny język i nasza tradycja, ale też zadanie kształtowania patriotyzmu, wdzięczności za naszą wolną ojczyznę. Cieszymy się z odzyskanej niepodległości 100 lat temu. Szczególnie dziś myślimy o Polsce w kontekście wybuchu okrutnej II wojny światowej. Tylu ludzi przelało krew. II wojna światowa - najpierw 1 września, a później agresja sowiecka 17 września na Polskę pokazały, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Potrzeba było tyle niewinnej krwi, czasu wojny, męczenników i świętych m.in. św. Maksymiliana Kolbego, który oddał życie za ojca rodziny czy bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego" - mówił bp Śmigiel.
Dodał, że dar wolności po zakończeniu wojny nadal wymagał bohaterstwa i męczeństwa. Przypomniał o "niezłomnym obrońcy wiary słudze bożym Prymasie Tysiąclecia kardynale Stefanie Wyszyńskim i bł. ks. Jerzym Popiełuszce oraz św. Janie Pawle II".
"Dziś dar wolności wymaga nie tylko przyjęcia, ale troski, modlitwy i odwagi. Dlatego pamiętamy przede wszystkim o modlitwie w intencji pokoju dla nas i całego świata. Gromadzimy się tutaj, żeby uświadomić sobie, jak ważne jest przekazanie młodemu pokoleniu miłości do ojczyzny i wiary. Patrząc na nasze rodziny też dostrzegamy przeróżne dary, którymi obdarza nas Bóg" - podkreślił bp Śmigiel.
Ordynariusz diecezji toruńskiej wskazał, że w sobotę wszyscy zgromadzeni modlą się w intencji wspólnoty Radia Maryja, by było coraz lepsze, gdyż "każdego dzieło, które tworzą ludzie może być doskonalsze". "Aby było przepełnione wiarą, nadzieją, miłością - nawet do tych, którzy są nieprzychylni. Każdą przeciwność, nawet największą, można pokonać tylko dobrem i modlitwą" - dodał biskup.
Podczas mszy świętej, która zainaugurowała X "Dziękczynienie w Rodzinie" odsłonięto tablicę poświęconą pamięci ofiar rzezi wołyńskiej. "Z modlitwą i naszą pamięcią w hołdzie pomordowanym obywatelom polskim na kresach południowo-wschodnich przez ludobójcze bojówki ukraińsko-banderowskich nacjonalistów w latach 1939-1947" - napis tej treści znalazł się na odsłoniętej i poświęconej tablicy.
Ufundowało ją Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów we Wrocławiu. Tablicę odsłonił prezes zarządu tej organizacji Szczepan Siekierka, który jako 17-letni chłopiec był świadkiem rzezi wołyńskiej, w obecności innych przedstawicieli organizacji.
"Rzeź wołyńska to nazwa mówiąca o wszystkich mordach na tamtych terenach, bo było ich wiele" - podkreślił założyciel i dyrektor Radia Maryja i TV Trwam o. Tadeusz Rydzyk.
"Nie obciążamy wszystkich Ukraińców, ale zbrodniarzy, którzy dokonali mordów oraz tych, którzy się dziś z nimi utożsamiają. Takich nie brakuje. Musimy być realistami i próbować nawracać mentalność ludzi +zwichniętych+, nieznających historii i faktów. Dziękuję o. Tadeuszowi Rydzykowi za umożliwienie zainstalowania i odsłonięcia tej ważnej tablicy w tak pięknej świątyni" - powiedział Siekierka.
Poświęcenia dokonał główny koncelebrans mszy świętej bp toruński Wiesław Śmigiel.
Po mszy świętej na terenie przyległym do sanktuarium zaplanowano koncerty Kaszubskiej Orkiestry Dętej z Jastarni, Danuty Mizgalskiej i Andrzeja Kubackiego. O godzinie 15 wszyscy uczestniczy złączą się w modlitwie ku czci Bożego Miłosierdzia. Później na scenie zaprezentują się Damian Holecki, rodzina Kaczmarków, a wszystko zwieńczą patriotyczny spektakl wokalno-taneczny "Zakazane Piosenki", procesja różańcowa, koncert galowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" oraz Apel Jasnogórski. (PAP)
autorzy: Tomasz Więcławski, Jerzy Rausz
twi/ rau/