Prezydent Andrzej Duda spotkał się w niedzielę na Jasnej Górze z ojcem Jerzym Tomzińskim - najstarszym paulińskim mnichem, jedynym żyjącym w Polsce uczestnikiem Soboru Watykańskiego II, który w listopadzie będzie świętował 100. urodziny. Prezydent podziękował paulinowi za jego posługę i postawę.
„Pragnę serdecznie podziękować Ojcu za Jego posługę dla Boga i Kościoła, kraju i narodu, za piękną postawę i miłość do Ojczyzny. Jubileusz Ojca pięknie wpisuje się w stuletnią historię niepodległej Rzeczypospolitej, w której mimo dramatów wojen i szykan totalitarnego ustroju udało się – również dzięki takim jak Ojciec niezłomnym kapłanom – ocalić narodową dumę i tożsamość, przekazując wolną i demokratyczną Polskę następnym pokoleniom” – napisał Andrzej Duda w adresowanym do jubilata liście.
Prezydent odwiedził o. Jerzy Tomzińskiego w klasztorze po głównych uroczystościach Dożynek Jasnogórskich. Będący legendą Jasnej Góry o. Tomziński dwukrotnie piastował urząd generała zakonu paulinów, trzykrotnie przeora Jasnej Góry. Jako przeor (1952-57 i 1957-60) zainicjował i prowadził prace konserwatorskie w sanktuarium. Organizowana przez niego uroczystość Jasnogórskich Ślubów Narodu w 1956 r. zgromadziła ponad milion wiernych.
Jedną z jego inicjatyw jest Apel Jasnogórski - codzienna wieczorna modlitwa w intencji Polski i Kościoła. To on blisko 65 lat temu, 8 grudnia 1953 r., odprawił ją po raz pierwszy, prosząc też o uwolnienie prymasa Stefana Wyszyńskiego, który darzył go wyjątkową życzliwością i zaufaniem. O. Tomziński odegrał też główną rolę w przygotowaniu i przeprowadzeniu uroczystości tysiąclecia chrztu Polski oraz VI Światowych Dnia Młodzieży w Częstochowie w 1991 r.
„Nie sposób przecenić nadzwyczajnych zasług Ojca oraz wymienić wszystkich funkcji, osiągnięć i aktywności związanych z posługą kapłańską, służbą Ojczyźnie i narodowi” – napisał prezydent w okolicznościowym liście, przypominając, że o. Tomziński wsławił się także jako animator jubileuszy 300-lecia obrony klasztoru przed Szwedami oraz 300-lecia ślubów króla Jana Kazimierza.
„Przez ponad 74 lata swojej posługi kapłańskiej zapisał się Ojciec jako wybitny kaznodzieja, spowiednik, społecznik i zaangażowany duszpasterz, zwłaszcza w pracę z młodzieżą” – wskazał Andrzej Duda, przypominając także pracę o. Tomzińskiego jako kronikarza sanktuarium jasnogórskiego, redaktora Tygodnika Katolickiego „Niedziela” oraz korespondenta Radia Watykańskiego i Biuletynu Biura Prasowego Sekretariatu Episkopatu Polski z Jasnej Góry.
O. Jerzy Tomziński to jedyny żyjący w Polsce uczestnik Soboru Watykańskiego II. Podczas soboru przewodniczył jednej z mszy świętych, śpiewanych w języku łacińskim dla wszystkich ojców soborowych. Był jednym z trzech Polaków - obok abp. Antoniego Baraniaka i abp. Karola Wojtyły - którzy mieli taką możliwość.
"Kiedy usłyszałem, że mszy świętej będzie przewodniczyć o. Jerzy Tomziński z Polski, byłem kompletnie zaskoczony. Do tej pory przewodniczyli prymasi, patriarchowie, kardynałowie, a teraz słyszę swoje nazwisko. Wiedziałem jednak, że ten zaszczyt spotkał mnie z uwagi na rangę Jasnej Góry" - wspominał przed pięcioma laty ojciec Tomziński, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry.
Ojciec Jerzy Tomziński urodził się 24 listopada 1918 r. w Przystajni koło Częstochowy. Do Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika wstąpił w 1935 r. Święcenia kapłańskie otrzymał na Jasnej Górze 16 kwietnia 1944 r. W okresie stalinowskim - jako przeor i kustosz sanktuarium w Leśnej Podlaskiej - stworzył młodzieżowe ogniska religijne, za co został zmuszony przez władze komunistyczne do opuszczenia podlaskiego sanktuarium.
Jubilat sam nazywa siebie "człowiekiem Jasnej Góry". "Ile milionów ludzi tutaj przeszło, ile zdarzeń. Z biegiem lat coraz wyraźniej widzę, jak wielkim darem bożym jest dany nam czas. Całe moje życie związane jest z tym miejscem" – wyznał przy okazji obchodów swoich 95. urodzin. (PAP)
autor: Marek Błoński
mab/ amac/