78 współczesnych ekslibrisów wykonanych przez 26 polskich i zagranicznych autorów, dla których inspiracją była postać Jana Matejki oraz motywy z jego obrazów, można od wtorku oglądać w Domu Jana Matejki w Krakowie.
W tym roku przypadają: 180. rocznica urodzin, 125. śmierci Jana Matejki i mija 120 lat od otwarcia dla zwiedzających poświęconego mu najstarszego muzeum biograficznego w Polsce, które jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. Polacy świętują także setną rocznicę odzyskania niepodległości.
"Do odzyskania niepodległości Polski przyczynili się twórcy działający w XIX wieku, a wśród nich Jan Matejko, który kształtował wyobraźnię Polaków na następne pokolenia. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli twórcy ekslibrisów z różnych krajów, którzy chcieli zmierzyć się z tematem: jubileusz - jubileusze" - mówiła PAP Marta Kłak-Ambrożkiewicz, która wspólnie z Agnieszką Zagrajek przygotowała wystawę.
W niewielkich ekslibrisach nie znajdziemy "Bitwy pod Grunwaldem" czy "Hołdu pruskiego", ale są przetworzone fragmenty tych obrazów, motywy i postacie z twórczości Jana Matejki oraz atrybuty artysty: paleta, pędzle, sztalugi, fotel. "Mamy nawiązania do wydarzeń takich jak zawieszenie dzwonu Zygmunta czy do ostatniego, wykonanego przed śmiercią monumentalnego dzieła mistrza – polichromii w Kościele Mariackim poprzez postacie aniołów" - powiedziała kuratorka.
Część ekslibrisów jest uhonorowaniem samego artysty – pojawia się na nich bardzo znany wizerunek malarza z jego ostatniego autoportretu wykonanego w 1892 roku oraz Jan Matejko jako Stańczyk, któremu artysta malując słynny obraz użyczył własnych rysów.
Jak podkreśliła Marta Kłak–Ambrożkiewicz kilka ekslibrisów zostało zaprojektowanych specjalnie dla muzeum - Domu Jana Matejki i prawdopodobnie, któryś z nich zostanie wykorzystany jako znak graficzny.
Prace wykonane są w różnych technikach graficznych m.in. akwaforty, suchej igły, akwatinty, mezzotinty, linorytu i cynkotypii.
Wystawa potrwa do 2 grudnia.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ agz/