30 fotografii ukazujących miejsca, przedmioty i osoby związane z dziedzictwem krajów Partnerstwa Wschodniego znalazło się na wystawie, którą od soboty można oglądać na dworcu Warszawa Centralna. Ekspozycję przygotowano w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego.
Jak powiedział wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki, otwierając wystawę, jej lokalizacja została wybrana "nieprzypadkowo". "Kolej została wynaleziona po to, by nas łączyć, przewozić, przewozić nasze dobra, ułatwić nam prowadzenie biznesu, usprawnić wyjazdy na wakacje i spotkania rodzinne. Także Partnerstwo Wschodnie zostało zainicjowane po to, by zbliżać wasze państwa do Unii Europejskiej i zbliżać Unię Europejską do waszych krajów, by ułatwić nam kontakty dzięki unifikacji standardów, procedur, polityki itd." – zwrócił się do uczestników uroczystości.
Wiceszef resortu spraw zagranicznych podkreślił, że ekspozycja została przygotowana z okazji Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego. "Chcieliśmy przypomnieć, że kultura europejska nie jest wyłącznie kulturą państw należących do Unii Europejskiej, że Mołdawia, Gruzja, Azerbejdżan, Armenia, Ukraina i Białoruś także mają bogatą kulturę i wnoszą istotny wkład w kulturę europejską" – zaznaczył.
Cichocki zwrócił uwagę, że w 2019 r. będziemy świętować 10. rocznicę Partnerstwa Wschodniego. "Głęboko wierzymy, że to zapewni nam - Polsce i innym państwom zainteresowanym pogłębianiem relacji z Białorusią, Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Azerbejdżanem i Armenią - kolejną okazję do tego, by zwiększyć przejrzystość polityki, przedstawić nowe pomysły i ruszyć z tymi pomysłami, które już mamy (...). Jesteśmy przekonani, że tutaj, na Dworcu Centralnym w Warszawie miliony turystów z całego świata będą oglądać tę wystawę, uczyć się lub przywoływać wspomnienia o swoich państwach i poczują zachętę do tego, by podróżować więcej do waszych krajów w celach biznesowych lub prywatnie, aby spotkać się z przyjaciółmi" – powiedział.
W otwarciu ekspozycji wzięli udział również m.in. ambasadorowie Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz pracownicy MSZ.
Wystawa składa się z 30 fotografii ukazujących miejsca, przedmioty oraz osoby związane z dziedzictwem krajów zza wschodniej granicy. Zdjęcia przedstawiają m.in. śpiewaczkę ludową Suzanę Popescu, Wieżę Dziewiczą w Baku oraz architektoniczny i kulturalny kompleks rodu Radziwiłłów w Nieświeżu.
Ekspozycję pt. "Materialne i niematerialne Dziedzictwo UNESCO w Krajach Partnerstwa Wschodniego" można oglądać na antresoli holu głównego dworca Warszawa Centralna do 23 września.
Partnerstwo Wschodnie powstało w 2009 r. i jest częścią europejskiej polityki sąsiedztwa, obejmującej wschodnich sąsiadów Unii Europejskiej. Celem Partnerstwa Wschodniego jest pogłębienie więzi politycznych i integracji gospodarczej między UE a sześcioma krajami: Armenią, Azerbejdżanem, Mołdawią, Ukrainą, Gruzją i Białorusią. Współpraca w ramach Partnerstwa Wschodniego obejmuje m.in. zwiększanie mobilności i kontaktów międzyludzkich, zapewnianie bezpieczeństwa energetycznego oraz wzmacnianie instytucji i dobrych rządów.
Decyzja Rady i Parlamentu Europejskiego w sprawie ustanowienia roku 2018 Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego została przyjęta w dniu 17 maja 2017 r., na podstawie wniosku Komisji z dnia 30 sierpnia 2016 r.
Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego jest ogólnoeuropejską kampanią, która ma na celu poszerzanie wiedzy o społecznym i gospodarczym znaczeniu dziedzictwa kulturowego. W całej Unii Europejskiej odbywają się z tej okazji tysiące wydarzeń i projektów, prezentujących nie tylko dziedzictwo poszczególnych społeczności, ale również jego znaczenie w życiu każdego człowieka.
Organizacja ERDK 2018 opiera się na współpracy instytucji unijnych, państw członkowskich oraz lokalnych władz z sektorem dziedzictwa, lokalnymi społecznościami i organizacjami pozarządowymi.(PAP)
autor: Daria Porycka
dap/ mhr/