Rząd podniósł środki finansowe przeznaczane na Polonię do 100 mln zł; będziemy zwiększać te nakłady - wskazał marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Szef MSZ Jacek Czaputowicz zaznaczył, że Polonia kształtuje pozytywny wizerunek Polski na świecie i broni jej dobrego imienia.
Od czwartku do soboty odbywa się V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Zjazd organizowany jest w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W piątek w Sejmie - w ramach Zjazdu - odbyło się Światowe Forum Organizacji Polonijnych, w którym udział wzięli m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski i szef MSZ Jacek Czaputowicz.
Karczewski podkreślał, że spotkanie Polonii w gmachu parlamentu jest "niezwykle istotnym i ważnym" wydarzeniem. Jak dodał, to też sygnał dla Polaków mieszkających za granicą, że troszczy się o nich wiele instytucji.
Marszałek zapewnił, że Senat, który opiekuje się Polonią, wspiera ją i dalej będzie to robił. "Wiemy, że nie jesteśmy instytucją doskonałą i mamy jeszcze wiele do zrobienia, ale też bardzo dużo robimy" - zaznaczył Karczewski.
Jak wskazał, obozowi rządzącemu nie podobało się to, że środki na Polonię zostały zabrane z Senatu do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Marszałek podkreślił, że dzięki PiS, wróciły one z powrotem do Izby Wyższej. "Jestem bardzo wdzięczny swojemu środowisku politycznemu, które podjęło taką polityczną decyzję" - oświadczył Karczewski.
Zwrócił również uwagę, że przez wiele lat środki przeznaczane na Polonię były na jednakowym poziomie - 75 mln zł. Jak podkreślił, to rząd jego obozu politycznego zwiększył nakłady na ten cel o 30 proc. do 100 mln zł. "Jest to dobry cel i będziemy zwiększać na niego środki - taką mam nadzieję" - powiedział Karczewski.
Marszałek Senatu podkreślił, że współpraca z przedstawicielami organizacji polonijnych ma "w pewnym sensie charakter polityczny". "Spieramy się tutaj czasami politycznie. Niech te spory trwają, niech będą" - powiedział.
Jak mówił do uczestników panelu, beneficjentem działań ich organizacji oraz rządzących, muszą być Polacy mieszkający poza granicami naszego kraju. "My dla nich pracujemy" - zaznaczył Karczewski. "Tak naprawdę pracujemy dla Polski, bo chcemy, żeby nasze działanie tutaj w Polsce i wasze za granicą wzmacniało Polskę " - dodał marszałek Senatu.
Podziękował przedstawicielom organizacji polonijnych, za ich "intensywną pracę, trud, za poświecenie czasu".
Minister spraw zagranicznych podkreślił z kolei, że dla państwa polskiego tak liczna obecność Polaków na świecie "stanowi nie tylko potencjał i wyzwanie, ale również zobowiązanie". Zadeklarował, że rząd jest gotowy do coraz większej współpracy z Polakami mieszkającymi za granicą, aby ten "znaczący potencjał wykorzystać dla dobra naszego kraju i naszych rodaków - w kraju i za granicą".
Czaputowicz zaznaczył, że obecny rząd przywiązuje "szczególną wagę" do współpracy z Polonią. "Sprawy Polonii i Polaków za granicą mają dla nas fundamentalne znaczenie" - oświadczył.
Szef MSZ wskazał, że rodacy mieszkający za granicą są ważnym partnerem dla państwa polskiego przy "realizacji polskiej racji stanu". Jak mówił, ostatnie trzy lata obecnego obozu rządzącego to czas zmian w polityce polonijnej oraz nowe spojrzenie na to, jakie możliwości - przy realizacji zadań na arenie międzynarodowej - niesie właśnie Polonia. "Szczególnie jeśli chodzi o kształtowanie pozytywnego wizerunku Polski w świecie i obrony jej dobrego imienia" - podkreślił Czaputowicz.
"Zyskaliśmy w Polonii solidnego, niezawodnego partnera, strażnika prawdy historycznej, wytrwale wspierającego wysiłki obecnego rządu w walce z fałszowaniem historii" - mówił minister. Wyraził wdzięczność, że Polacy mieszkający za granicą reagują na niewłaściwe przedstawienie historii oraz że potrafią zjednoczyć się w działaniu na rzecz wspólnej sprawy.
Podczas V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy ponad 600 przedstawicieli Polonii z całego świata debatuje w ramach siedmiu forów tematycznych: o problemach i wyzwaniach stojących przed strukturami polonijnymi w ramach forum organizacji, o polonijnej kulturze, edukacji, nauce, sporcie i turystyce, polonijnym duszpasterstwie oraz mediach. Wydarzenie zostało dofinansowane przez Senat w ramach środków na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą. Jego współorganizatorem jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.
V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy został objęty honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. W składzie Komitetu Honorowego znaleźli się m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicepremier minister nauki Jarosław Gowin, wicepremier minister kultury Piotr Gliński, szef MSZ Jacek Czaputowicz, szef MSWiA Joachim Brudziński. (PAP)
autor: Anna Tustanowska
amt/ godl/