Przebywający z wizytą w naszym kraju patriarcha aleksandryjski Teodor II i zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa wystosowali wspólny apel o zażegnanie konfliktu wokół nadania autokefalii Kościołowi prawosławnemu na Ukrainie.
Apel obaj hierarchowie podpisali w miniony piątek w Bielsku Podlaskim, gdzie uczestniczyli w uroczystości Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W sobotę opublikowała go oficjalna strona internetowa Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
"My zwierzchnicy dwóch Cerkwi lokalnych, spotkawszy się na ziemi polskiej, świadomi odpowiedzialności za życie św. Prawosławia we współczesnym świecie, jego pokój, jedność i zachowanie porządku dogmatyczno-kanonicznego, w obliczu doświadczeń, które przeżywa obecnie Prawosławie na Ukrainie - apelujemy, w duchu braterskiej miłości, do wszystkich, od kogo zależy zlikwidowanie nieporozumień cerkiewnych na tle uzyskania przez Cerkiew ukraińską autokefalii, by uczyniły wszystko, co jest w ich mocy, aby został zażegnany konflikt i nastąpił ład cerkiewny na ziemi ukraińskiej" - napisali we wspólnym apelu Teodor II i metropolita Sawa.
Zapewnili o swojej modlitwie o jedność i pokój narodu ukraińskiego.
Cerkiew prawosławna na Ukrainie jest podzielona ze względów historycznych. Działają tam dwa duże Kościoły prawosławne: Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego oraz Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego. Ten ostatni powstał po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości w roku 1992, ale nie jest uznawany przez Kościoły prawosławne na świecie. Istnieje tu także mniejszy, wywodzący się z ukraińskiej diaspory na Zachodzie, Ukraiński Prawosławny Kościół Autokefaliczny, który również nie jest kanoniczny.
W kwietniu hierarchowie Patriarchatu Kijowskiego i Prawosławnego Kościoła Autokefalicznego wraz z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką zwrócili się do ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopola o wystawienie tomosu (dekretu) powołującego - niezależny od Moskwy - Kościół prawosławny. Apel ten poparł ukraiński parlament.
Dwa tygodnie temu patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I mianował dwóch egzarchów (biskupów), którzy mają zająć się przygotowaniami do ogłoszenia autokefalii ukraińskiego Kościoła prawosławnego.
Decyzja ta wywołała ostre protesty moskiewskiego patriarchatu, który uważa ją za "za wyjątkowo brutalne wkroczenie" na terytorium kanoniczne tego patriarchatu. Tydzień później synod rosyjskiej Cerkwi prawosławnej zdecydował o zawieszeniu wszelkich kontaktów z Konstantynopolem.
Patriarcha aleksandryjski i całej Afryki Teodor II przebywa w naszym kraju z sześciodniową wizytą na zaproszenie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Głównym religijnym punktem jego pobytu były piątkowo-sobotnie uroczystości ku czci prawosławnego męczennika Gabriela w Białymstoku. (PAP)
Autor: Robert Fiłończuk
rof/ joz/