Trzy spektakle zostaną przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu przez Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Będzie je można posłuchać i zobaczyć od października.
Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu rozpoczyna drugą edycję projektu "Zobacz, usłysz, poczuj teatr", skierowaną do osób niewidomych i niesłyszących.
"Dla młodszych widzów przygotowaliśmy baśń +Kopciuszek+, a dla dorosłych francuską komedię "Kolacja dla głupca" i rosyjski dramat +Romans+ - powiedziała PAP Marcelina Hertmann z biura promocji kaliskiego teatru. Spektakle zostaną przetłumaczone na język migowy i opracowane za pomocą techniki audiodeskrypcji.
"To usługa dla osób niewidomych i słabowidzących, która opisuje bohaterów, ich wygląd, ubiór, mimikę, gestykulację, miejsce akcji i kolory" - wyjaśniła Hertmann.
Dzięki audiodeskrypcji osoby niewidome wiedzą, co dzieje się na scenie, a jednocześnie ta usługa nie przeszkadza widzom słyszącym, bo głos lektora opisującego wydarzenia nadawany jest bezprzewodowo przez specjalne zestawy słuchawkowe.
"Z kolei spektakle tłumaczone na język migowy stanowią atrakcję dla słyszących widzów i dają im możliwość zapoznania się z tym językiem" - powiedziała Marcelina Hertmann.
Kaliski teatr zaplanował też bezpłatne dwudniowe warsztaty z tworzenia scenariusza audiodeskrypcji prowadzone przez profesjonalistów z Fundacji Audiodeskrypcja. Odbędą się one w teatrze 1 i 2 października w godzinach od 14.00 do 19.00.
W ramach projektu zaplanowano warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży niesłyszącej, które poprowadzi aktor kaliskiego teatru.
Dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów wstęp na spektakle jest bezpłatny. Dla grup zorganizowanych spoza Kalisza przewidziana jest refundacja kosztów podróży.
Projekt finansowany jest z pieniędzy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kultura dostępna" oraz z pieniędzy samorządu woj. wielkopolskiego. (PAP)
Autor: Ewa Bąkowska
bak/ joz