Polski rząd przykłada do innowacyjności i kreatywności taką samą wagę jak ojcowie naszej niepodległości - powiedział wicepremier Piotr Gliński podczas otwarcia Zgromadzenia Ogólnego WIPO w Szwajcarii. Ochrona własności intelektualnej ma dla nas szczególne znaczenie - dodał.
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński oraz wiceminister kultury Paweł Lewandowski w poniedziałek przebywają z wizytą w Genewie (Szwajcaria). Jednym z punktów programu było wystąpienie szefa MKiDN na otwarciu Zgromadzenia Ogólnego WIPO (Światowa Organizacja Własności Intelektualnej).
Minister kultury zaznaczył, że "waga, jaką polski rząd przykłada do rozwijania innowacyjności i kreatywności jest tożsama z tą prezentowaną przez ojców naszej niepodległości, odzyskanej w 1918 roku, po 123 latach niewoli". "Świadczy o tym fakt, że już w miesiąc po ogłoszeniu państwowości został powołany Urząd Patentowy i przyjęte zostały odpowiednie regulacje dotyczące przedmiotów własności przemysłowej" - zwrócił uwagę Gliński. Dodał, że dla niego, jako szefa resortu kultury, problematyka ochrony własności intelektualnej ma "szczególne znaczenie".
Przypomniał, że II Rzeczypospolita po odzyskaniu niepodległości w 1918 r., uzyskała akredytację przy Biurze Międzynarodowego Związku Ochrony Własności Przemysłowej (pierwowzorze WIPO). W 1920 r. przystąpiła do Konwencji Berneńskiej o ochronie dzieł literackich i artystycznych, która stała się podstawą do przyjęcia, w 1926 r., ustawy o prawie autorskim. Dodał, że Polska jest aktywnym członkiem WIPO od 1975 r.
"Chciałbym podkreślić, że już sto lat temu Polska stała na stanowisku, że niepodległość idzie w parze z innowacyjną gospodarką i rozwojem narodowej kultury, opartymi na międzynarodowym systemie ochrony własności intelektualnej i po stu latach doświadczenia, to podejście się nie zmieniło" – podkreślił wicepremier.
Ocenił jako ewenement, iż podstawy systemu ochrony własności intelektualnej na całym świecie, stworzone blisko 150 lat temu, nie uległy zmianie i sprawdzają się, choć "zmienił się świat dokoła nas".
Przedstawiciele ministerstwa kultury w trakcie pobytu w Szwajcarii wzięli udział w otwarciu wystawy w siedzibie WIPO, przygotowanej przez Urząd Patentowy RP, o polskim wzornictwie przemysłowym i wynalazkach.
"W stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości pragniemy, poprzez – między innymi - prezentowaną w Genewie wystawę "Poland In.", opowiedzieć w sposób pełny i angażujący o tym, co w naszej kulturze i polskiej myśli projektowej jest najcenniejsze, żywe i aktualne" - powiedział Gliński.
Ocenił, że "doskonałym przykładem losów polskiego naukowca, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku, jest Ignacy Mościcki, późniejszy prezydent II RP, który aby studiować musiał wyjechać za granicę, m.in. właśnie do Szwajcarii, gdzie studiował i pracował na Uniwersytecie we Fryburgu". "Jako naukowiec, wynalazca oraz budowniczy polskiego przemysłu chemicznego był autorem 28 publikacji z zakresu chemii i fizyki oraz twórcą 46 dokumentów patentowych" - przypomniał szef resortu kultury.
Jak mówił, Mościcki to również "wybitny polski polityk, którego kariera polityczna została ukoronowana wyborem na prezydenta RP; politycznie blisko związany z Józefem Piłsudskim". "Dla niego właśnie wymyślił urządzenie do oczyszczania powietrza w taki sposób, że nabierało właściwości powietrza górskiego. Rekonstrukcję tego urządzenia mogą państwo zobaczyć na wystawie" - powiedział minister kultury.
Wizyta przedstawicieli MKiDN w Szwajcarii rozpoczęła się od odwiedzin Biblioteki ONZ w Pałacu Narodów w Genewie. Biblioteka została założona w 1919 r. jako biblioteka Ligi Narodów i jej zbiory zostały oficjalnie własnością ONZ w 1946 r.
Szef i wiceszef MKiDN obejrzeli w niej m.in. korespondencję ws. mapy ukazującej przebieg wschodniej granicy Polski ustalonej przez Traktat Ryski (1921) oraz decyzję Rady Ambasadorów ws. wschodniej granicy II Rzeczypospolitej (15 marca 1923); dokumenty ws. przesiedleń ludności pomiędzy Austrią a Polską po odzyskaniu przez Polskę niepodległości oraz prośby rządu RP o interwencję ws. przesiedleń prowadzonych przez rząd Austrii (m.in. kopię listu Ignacego Jana Paderewskiego); konwencję ws. niewolnictwa z 1926 r., ratyfikowaną przez Polskę 1 września 1930 roku; listy i zdjęcia Marii Skłodowskiej-Curie, a także zdjęcia Ignacego Jana Paderewskiego i Szymona Askenazego.
"Z przyjemnością odwiedziłem dzisiaj Bibliotekę Pałacu Narodów Zjednoczonych w Genewie. Bogaty zbiór notatek, umów, ksiąg, map i rysunków dokumentujących wydarzenia związane z odzyskaniem przez Rzeczpospolitą Polską niepodległości oraz Jej członkostwo w Lidze Narodów wywarł na mnie wielkie wrażenie" - napisał w księdze pamiątkowej wicepremier Gliński.
"Raz jeszcze chylę czoło przed patriotyzmem, geniuszem politycznym i talentem Ignacego Jana Paderewskiego, wytrawnego dyplomaty, męża stanu i wirtuoza. Dziękuję Pracownikom Biblioteki Pałacu Narodów Zjednoczonych w Genewie za pieczołowitość i staranność, z jaką dbają o cenne pamiątki historii mojej Ojczyzny" - podkreślił szef MKiDN.
Ostatni punkt programu w Szwajcarii to wizyta polskiej delegacji w Archiwum Międzynarodowego Czerwonego Krzyża oraz spotkanie z wiceprezydentem Międzynarodowego Czerwonego Krzyża Gilles’em Carbonnierem.
W archiwum Międzynarodowego Czerwonego Krzyża przechowywane są archiwa związane z działalnością MCP od 1863 r. – przede wszystkim dot. pracy humanitarnej podczas konfliktów zbrojnych. Szczególny nacisk jest kładziony na I i II wojnę światową, Wojnę Domową w Hiszpanii i współczesne konflikty zbrojne. "Ciekawym polskim akcentem są przechowywane tam dokumenty na temat jeńców radzieckich w Polsce w latach 1919–1921. Cechą dokumentów wytworzonych przez pracowników organizacji międzynarodowych jest ich wysoka wiarygodność" - podało MKiDN.
Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (WIPO) jest organizacją wyspecjalizowaną Narodów Zjednoczonych zajmującą się tworzeniem i koordynacją światowego systemu ochrony własności intelektualnej. Zgromadzenie Ogólne WIPO to najważniejszy organ polityczny organizacji, określający strategiczne kierunki jej działalności oraz podejmujący wszystkie najważniejsze decyzje z tym związane. Jest jedynym forum WIPO, na którym państwa reprezentowane są przez przedstawicieli wyższego szczebla politycznego. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ pat/