Skrzypek Janusz Wawrowski, saksofonista Maciej Obara i akordeonista Maciej Frąckiewicz znaleźli się wśród nominowanych do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2018. Laureatów poznamy podczas gali, która odbędzie się 1 października w Warszawie.
Koryfeusze Muzyki Polskiej przyznawane są przedstawicielom świata muzycznego w czterech kategoriach: Osobowość roku, Odkrycie roku, Wydarzenie roku oraz Nagroda honorowa. Pod uwagę brane są dokonania w minionym sezonie artystycznym, z wyjątkiem Nagrody honorowej, która jest przyznawana za całokształt działalności. Kandydatów do nagrody zgłaszają osoby ze środowiska muzycznego, instytucje oraz organizacje. Spośród nadesłanych zgłoszeń Rada Programowa Instytutu Muzyki i Tańca wybiera kandydatów w poszczególnych kategoriach.
O przyznaniu nagrody decyduje w tajnym głosowaniu Kolegium Elektorów, w którego skład wchodzą dyrektorzy instytutów muzykologii i instytutów muzyki, rektorzy akademii muzycznych i uniwersytetów, dziennikarze z mediów zajmujących się muzyką, przedstawiciele związków i organizacji branżowych oraz dotychczasowi laureaci. Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Odkrycie roku jest przyznawany na podstawie otwartego internetowego głosowania.
W kategorii "Osobowość roku" do tegorocznej ósmej edycji nagrody nominowano flecistę Łukasza Długosza, akordeonistę Macieja Frąckiewicza, saksofonistę Macieja Obarę, kompozytora i organistę Dariusza Przybylskiego oraz skrzypka Janusza Wawrowskiego.
O miano "Wydarzenia roku" rywalizować będą m.in. koncerty Akademii Chóralnej, debiut Tomasza Koniecznego na Festiwalu w Bayreuth w operze "Lohengrin" Ryszarda Wagnera oraz spektakl pt. "Widma" Stanisława Moniuszki pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka w reż. Pawła Passiniego na Festiwalu "Wratislavia Cantans". Szansę na statuetkę w tej kategorii ma także potrójna premiera utworu Agaty Zubel pt. "Fireworks" i otrzymanie przez Kwartet Śląski nagrody The Gramophone Classical Music Awards 2017 za płytę z "Kwartetami smyczkowymi" Grażyny Bacewicz.
Tytuł "Odkrycie roku" może powędrować do kompozytora Jacka Sotomskiego za utwór "Credopol", którego prawykonanie odbyło się podczas 31. Festiwalu "Musica Polonica Nova" we Wrocławiu, kwartetu saksofonowego "The Whoop Group" za debiutancki krążek "Crimes" lub zespołu "proMODERN" za kreację utworu "Stimmung" Karlheinza Stockhausena.
Laureaci poszczególnych kategorii zostaną ogłoszeni 1 października podczas gali, która odbędzie się o godz. 19 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Wtedy także poznamy nazwisko osoby, która otrzyma Nagrodę honorową. Na zwycięzców czekają statuetki, wykonane przez prof. Adama Myjaka, oraz nagrody finansowe, których fundatorem jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, a także Związek Artystów Wykonawców STOART. Współorganizatorem nagrody jest Program 2 Polskiego Radia.
Koryfeusz Muzyki Polskiej, nagroda ustanowiona przez Instytut Muzyki i Tańca, jest przyznawana od 2011 r. najwybitniejszym przedstawicielom środowiska muzycznego. Dotychczas jego laureatami w kategorii Osobowość roku zostali m.in. kompozytorzy Agata Zubel i Paweł Mykietyn, pianista Włodek Pawlik oraz dyrygent Łukasz Borowicz. W kategorii Odkrycie roku w poprzednich latach uhonorowano m.in. flecistkę Mariannę Żołnacz i organistę Karola Mossakowskiego, a w kategorii Wydarzenie roku – m.in. koncert Krystiana Zimmermana na festiwalu Warszawska Jesień. Nagrodę honorową przyznano m.in. Wojciechowi Kilarowi, Jerzemu Maksymiukowi, prof. Mieczysławowi Tomaszewskiemu i prof. Janowi Ekierowi.
Więcej informacji o nominowanych oraz program gali wręczenia nagród można znaleźć pod adresem: www.koryfeusz.org.pl (PAP)
autor: Daria Porycka
dap/ agz/