Saksofonista Maciej Obara, śpiewaczka Joanna Zawartko i potrójna premiera kompozycji Agaty Zubel „Fireworks” - to laureaci Koryfeuszów Muzyki Polskiej. Nagrodę honorową otrzymała b. dyrektor NOSPR w Katowicach Joanna Wnuk-Nazarowa.
Koryfeusz Muzyki Polskiej to nagroda ustanowiona przez Instytut Muzyki i Tańca, przyznawana najwybitniejszym przedstawicielom środowiska muzycznego w kategoriach: Osobowość roku, Odkrycie roku, Wydarzenie roku oraz Nagroda honorowa. Nagrody przyznano w Międzynarodowym Dniu Muzyki w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Laureaci otrzymali statuetki autorstwa prof. Adama Myjaka i nagrody pieniężne.
Nagrodę honorową otrzymała w tym roku kompozytorka, dyrygentka, była dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach Joanna Wnuk-Nazarowa. Wręczając statuetkę, dyrektor Programu 2 Polskiego Radia Małgorzata Małaszko-Stasiewicz podkreśliła, że nie jest to wyróżnienie przyznane "za wiele inicjatyw, których była pomysłodawczynią, ale za postawę życiową".
"Nasze drogi życiowe zawodowe krzyżowały się. Dzięki tym kilkunastu latom mogłam obserwować z bliska postawę, jak można gorycz zamienić w entuzjazm, jak można bezkompromisowo i o wszystko zawalczyć, jak można ofiarnie dla środowiska, dla tych znanych sobie, ale tych odległych, ciężko pracować (…). W +Przesłaniu Pana Cogito+ odnajdziemy najlepszą frazę, jaka by określiła postawę Joanny Wnuk-Nazarowej: +Idź wyprostowany wśród tych, co na kolanach+. Wiedzą państwo, że to nie o wyniosłości. To jest właśnie o tym, że zawsze była dla nas" - zaznaczyła dyrektor radiowej Dwójki.
"Stałam tutaj trzy lata temu, odbierając nagrodę za wydarzenie roku za otwarcie siedziby NOSPR w Katowicach. Mówiłam wtedy oczywiście w imieniu tych wszystkich, którzy się przyczynili do tej budowy i samej orkiestry, która o tę siedzibę przez długie lata musiała walczyć. Zawsze jestem wzruszona, jak stoję w tym studiu radiowym im. Lutosławskiego, bo wiele pięknych koncertów nasza orkiestra tu grała" - wspomniała Wnuk-Nazarowa.
Laureatką ósmej edycji nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Odkrycie roku została śpiewaczka Joanna Zawartko, doceniona za kreacje koncertowe i sceniczne sezonu 2017/2018, w tym za partię sopranową w "Małej mszy uroczystej" Gioacchino Rossiniego w Filharmonii Narodowej. Zawartko pokonała kompozytora Jacka Sotomskiego, kwartet saksofonowy "The Whoop Group" oraz zespół "proMODERN".
Tytuł Osobowości roku powędrował do saksofonisty Macieja Obary, docenionego za album "Unloved", nagrany wraz z zespołem Maciej Obara Quartet. W gronie nominowanych w tej kategorii znaleźli się także: flecista Łukasz Długosz, akordeonista Maciej Frąckiewicz, kompozytor i organista Dariusz Przybylski oraz skrzypek Janusz Wawrowski.
Potrójną premierę kompozycji Agaty Zubel pt. "Fireworks" uznano za Wydarzenie roku. Utwór został wyróżniony European Composer Award na Festiwalu "Chopin i jego Europa" w Warszawie, "Young Euro Classic" w Berlinie, a także w ramach londyńskiego festiwalu BBC Proms.
W tej kategorii nominowano ponadto: spektakl "Widma" Stanisława Moniuszki pod dyr. Andrzeja Kosendiaka w reż. Pawła Passiniego, debiut Tomasza Koniecznego podczas Festiwalu w Bayreuth w operze "Lohengrin" Ryszarda Wagnera, koncerty Akademii Chóralnej oraz zdobycie przez Kwartet Śląski The Gramophone Classical Music Awards za krążek z "Kwartetami smyczkowymi" Grażyny Bacewicz.
Jak podkreśliła Zubel, odbierając nagrodę, Koryfeusz jest wyróżnieniem "szczególnie cennym". "To nagroda polskiego środowiska muzycznego i za to serdecznie dziękuję. To był dosyć intensywny rok. Wielu moich kolegów kompozytorów i wykonawców zapewne się ze mną zgodzi, że takie intensywne przeżycia to mnóstwo stresu i nerwów związanych z tym, jak to prawykonanie wyjdzie. Natomiast akurat ten projekt fajerwerków był absolutnym zaprzeczeniem tej sytuacji. Odbyło się cudownie, orkiestra młoda, bardzo młodzi ludzie przygotowali utwór świetnie. Nie było najmniejszego stresu, czy to się uda, czy nie" - powiedziała.
Podczas poniedziałkowej gali wręczenia nagród wystąpił m.in. Atom String Quartet. W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zaprezentował się również Chór Polskiego Radia oraz Orkiestra Historyczna.
Laureatów Koryfeusza Muzyki Polskiej wyłoniło Kolegium Elektorów, w skład którego weszli rektorzy akademii muzycznych, dyrektorzy instytutów muzykologii, dziennikarze muzyczni, przedstawiciele organizacji branżowych oraz dotychczasowi laureaci nagrody we wszystkich kategoriach. Nagroda w kategorii Odkrycie roku została przyznana na podstawie otwartego internetowego głosowania.
Nazwiska nominowanych zostały wybrane przez Radę Programową Instytutu Muzyki i Tańca spośród ok. 200 kandydatur, zgłoszonych przez przedstawicieli polskiego środowiska muzycznego.
Dotychczas laureatami Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość roku zostali m.in. kompozytorzy Agata Zubel i Paweł Mykietyn, pianista Włodek Pawlik oraz dyrygent Łukasz Borowicz. W kategorii Odkrycie roku w poprzednich latach uhonorowano m.in. flecistkę Mariannę Żołnacz i organistę Karola Mossakowskiego, a w kategorii Wydarzenie roku – m.in. koncert Krystiana Zimmermana na festiwalu Warszawska Jesień. Nagrodę honorową przyznano m.in. Wojciechowi Kilarowi, Jerzemu Maksymiukowi, prof. Mieczysławowi Tomaszewskiemu i prof. Janowi Ekierowi.
Międzynarodowy Dzień Muzyki jest obchodzony na całym świecie od 1975 r. Jego inicjatorem był jeden z najwybitniejszych skrzypków Yehudi Menuhin, ówczesny przewodniczący Międzynarodowej Rady Muzyki działającej pod egidą organizacji UNESCO. (PAP)
autor: Daria Porycka
dap/ agz/