Jedenasty sezon Polskiej Orkiestry Sinfonii Iuventus rozpocznie się 8 października koncertem w Filharmonii Narodowej, na którym jako solista wystąpi skrzypek Krzysztof Jakowicz. Muzycy zagrają pod kierownictwem Mirosława J. Błaszczyka.
Dyrygent Mirosław Błaszczyk powiedział podczas środowej konferencji prasowej, że inauguracji nowego sezonu towarzyszyć będzie nadanie orkiestrze nowego imienia. "Od poniedziałku orkiestra będzie nazywać się Orkiestrą Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa. To wielka chwała, że tak szybko udało się te procedury załatwić, że ten wielki dyrygent, który stworzył tę orkiestrę, w końcu będzie mógł na co dzień z nami być" - mówił Błaszczyk.
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus powstała z inicjatywy Jerzego Semkowa. W jej skład wchodzą najzdolniejsi studenci i absolwenci uczelni artystycznych, którzy nie ukończyli 30 lat.
Krzysztof Jakowicz powiedział, że jest to dla niego szczególnie ważne wydarzenie ponieważ przyjaźnił się z Jerzym Semkowem. "Wielokrotnie graliśmy razem, potem w ostatnich latach jego życia rozmawialiśmy po parę godzin przez telefon. Byliśmy bardzo blisko siebie. Pamiętam, że namówiłem go kiedyś - po tym, jak się zwierzył, że dyrygował orkiestrą Manhattan School of Music - by zadyrygował u nas w akademii, i zgodził się" - przypomniał.
Jak opowiadał, Semkow wtedy zadyrygował koncertem inauguracyjnym. "Zachwycił się młodzieżą i powiedział: no dobrze, a co potem? (...) wpadł na pomysł, aby założyć taką orkiestrę i udało się. Dzięki kolegom ze szkoły, którzy poszli do ministra i minister podjął nadzwyczaj rozsądną decyzję, aby nasze pieniądze skierować w stronę młodzieży" - podkreślił skrzypek.
"Jestem właśnie świeżo po próbie i jest nadzwyczajne grać z takimi młodymi ludźmi, bo czuję się także, jak jeden z nich"- powiedział Jakowicz.
Dyrektor zespołu Piotr Baron poinformował, że Orkiestra Sinfonia Iuventus została przyjęta do grona 30 członków Zrzeszenia Filharmonii Polskich, wśród których znajdują się najważniejsze instytucje muzyczne w Polsce.
W programie poniedziałkowego koncertu znalazły się takie utwory jak uwertura fantastyczna "Bajka" Stanisława Moniuszki. Organizatorzy podają, że utwór ten powstały w 1848 r. jest przykładem "sugestywnej muzyki, której skontrastowane tematy układają się w fascynującą +opowieść+ – jednak nie dowiadujemy się, o czym. Kompozytor pozostawił to wyobraźni słuchacza, nie zdradzając żadnego literackiego programu".
Krzysztof Jakowicz z towarzyszeniem orkiestry Sinfonii Iuventus wykona koncert skrzypcowy e-moll op. 64 Feliksa Mendelssohna-Bartholdy, który kompozytor napisał dla Ferdinanda Davida, koncertmistrza orkiestry lipskiego Gewandhausu. W tym czasie orkiestrą tą kierował Mendelssohn. Kompozytor rozpoczął pracę nad koncertem w 1838 r. "Premiera miała miejsce 13 marca 1845 r., a dzieło spotkało się od razu z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i od tej chwili nie schodzi z koncertowych estrad" - podali organizatorzy.
Koncert zakończy Symfonia e-moll "Odrodzenie" op. 7 Mieczysława Karłowicza. Zdaniem organizatorów, ideową podstawą dzieła jest "obszerny, autorski program (opublikowany w +Słowie Polskim+ przed lwowską premierą w 1903 r.) w +młodopolskim+ stylu". Jak podają, "mowa w nim o +ponurym, złowrogim śpiewie+ i powolnym przebudzeniu pogrążonej w letargu duszy (cz. I), kontemplacji świata opromienionego słońcem (cz. II), pokusach błahych uciech, na jakie wystawiona jest dusza (cz. III) i wreszcie – tytułowym odrodzeniu człowieczego ducha".
W ocenie organizatorów Symfonia "Odrodzenie", nawet bez znajomości programu, "przemawia do słuchacza wielką siła emocji i nastrojów, wahających się między tragizmem, melancholią, patosem a euforyczną radością". Jak podają, "w tej właśnie kompozycji wykrystalizował się w pełni indywidualny styl Karłowicza, choć on sam, zawsze niezadowolony z własnych dokonań, także swą wspaniałą symfonię uznał za owoc muzycznego "terminowania" i nie przeznaczył jej do druku".
Patronat honorowy nad koncertem objęli minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz Polski Komitet ds. UNESCO.(PAP)
autor: Olga Łozińska
oloz/ pat/