Motywem przewodnim zwycięskiego projektu polskiego pawilonu światowej wystawy Expo 2020 w Dubaju jest migracja ptaków. Jak powiedział prezes PAIH Tomasz Pisula, projekt pracowni WXCA najpełniej nawiązuje do tematów przewodnich Expo 2020: mobilności i zrównoważonego rozwoju.
"Wybraliśmy pracę, która miała dobry pomysł na wystawę wewnętrzną i spektakularną bryłę" - podkreślił. Pisula ocenił, że całość prac budowlanych związanych z prezentacją Polski na wystawie w Dubaju, razem z wewnętrznymi ekspozycjami to koszt ok. 40 mln zł. "Prace ruszają natychmiast. Ten pawilon będzie powstawał w bardzo nieprzychylnych warunkach atmosferycznych na pustyni spalonej słońcem" - podkreślił Tomasz Pisula, komisarz generalny sekcji polskiej EXPO 2020 i prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH). Dodał, że ekipa, która będzie budować polską ekspozycję zostanie wyłoniona w przetargu.
"W Dubaju chcemy się pokazać jako państwo nowoczesne - mające wspaniałą kulturę, ale też takie, które bardzo rozwinęło się technologicznie i gospodarczo" - powiedział.
Według Pisuli zwycięska bryła pokazuje możliwości sprzedażowe Polski. "Może nawiązywać do technologii lotniczych, transportu, handlu. Te wszystkie elementy chcemy tam uwypuklić" - wyjaśnił.
Jak powiedziała Marta Sękulska-Wrońska, architekt-partner ze zwycięskiej pracowni WXCA, celem projektu było pokazanie związku naszej kultury z naturą. "Byliśmy zafascynowani migracją ptaków i to jest nasz motyw przewodni" - wyjaśniła. Dodała, że architekci zaczęli pracę nad projektem pod koniec sierpnia, czyli w czasie, gdy ptaki wylatują z Polski do innych krajów.
Zwycięski pawilon wykonano z użyciem polskich technologii - postawiono na modularne budownictwo z drewna i materiałów pochodnych. "Po zakończeniu Expo ten budynek zostanie rozebrany i przetransportowany do Polski, gdzie może mieć swoje drugie życie w placówkach edukacyjnych, np. na terenie szkół" - powiedziała Sękulska-Wrońska.
Kierownik projektu Expo 2020 w PAIH Monika Dyląg-Sajór zwróciła uwagę, że temat Expo w Dubaju, które rozpocznie się 20 października 2020 r. i potrwa do 10 kwietnia 2021 r., nie jest prosty do interpretacji ("Łącząc umysły, tworzymy przyszłość"). "Organizatorzy postanowili nam ułatwić odpowiedź na tak szeroko zakrojony temat, doprecyzowując trzy podtematy: zrównoważony rozwój, mobilność i szanse. Polska ekspozycja zostanie posadowiona w części wystawy poświęconej mobilności" - wyjaśniła Dyląg-Sajór. Dodała, że w Dubaju zaprezentujemy te wszystkie polskie technologie, które odpowiadają na hasła zrównoważonego rozwoju i mobliności. "Zrównoważony rozwój jest obecny poprzez wykorzystanie tradycyjnego materiału, jakim jest drewno. Natomiast mobilność widać zarówno w poetyckiej chmurze ptaków, która otacza nasz pawilon, jak i w jego kształcie, który nawiązuje do handlu dalekomorskiego, wymiany towarów, idei, myśli" - oceniła.
Dyląg-Sajór wyjaśniła, że najbliższe trzy miesiące będą poświęcone dopracowywaniu polskiej ekspozycji. Zaznaczyła, że organizatorzy przewidują, że na wystawę w Dubaju przyjedzie 18 mln tzw. unikalnych odwiedzających, czyli takich, którzy jednokrotnie odwiedzą Expo. Wskazała, że na podstawie danych z poprzednich światowych wystaw polski pawilon z reguły przyciąga 10 proc. ogółu zwiedzających. "Zatem spodziewamy się 1,8 mln gości. Jeżeli to podzielimy przez 173 dni i przez 14 godz. to wychodzi, że ok. 1 tys. osób na godzinę powinniśmy móc gościć w naszym pawilonie. To ogromna liczba, więc pawilon również musiał odpowiedzieć na to wyzwanie poprzez swoją organizację przestrzenną: poprzez funkcjonalność rozwiązań architektonicznych wnętrz" - podkreśliła.
Według Dyląg-Sajór zwycięska pracownia przygotuje koncepcję architektoniczną pawilonu, koncepcję tematyczną ekspozycji oraz scenariusz zwiedzania. "Dokumenty te, po zaakceptowaniu przez organizatora wystawy Expo umożliwią ogłoszenie w pierwszym kwartale 2019 r. postępowania przetargowego na wykonawcę generalnego Pawilonu Polski na EXPO 2020 w Dubaju" - wskazała.
Konkurs na opracowanie projektu koncepcyjnego Pawilonu Polski oraz ekspozycji wewnętrznej na światową wystawę EXPO 2020 w Dubaju trwał od 19 lipca do 20 września br. Do konkursu zostało zakwalifikowanych 55 podmiotów, a prace złożyło 30 zespołów. Partnerem merytorycznym było Stowarzyszenie Architektów Polskich. Pula nagród wynosiła 100 tys. zł. Pierwsza nagroda w wysokości 50 tys. złotych została przyznana zespołowi WXCA. Drugie miejsce zajął zespół JAZ+Architekci oraz Paweł Lipiński, Marcin Fejcak i Kalina Piłat, a trzecie - projekt autorstwa zespołu 307kilo + R&D. (PAP)
autor: Magdalena Jarco
maja/ amac/