Oryginalne sztandary, rękopisy, stroje, plakaty i fotografie z różnych epok, związane z polskimi barwami narodowymi znajdą się na wystawie „Biel, Czerwień, Braterstwo”, która zostanie otwarta we wtorek w kieleckim Muzeum Narodowym z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.
„Wystawa przedstawia historię naszych barw narodowych od ich zatwierdzenia po współczesność. Staraliśmy się w oryginalny sposób zaprezentować ich wartość, treść i znaczenie. Oprócz naszych eksponatów będzie można zobaczyć unikatowe zbiory wypożyczone z muzeów praktycznie z całego kraju” – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dyr. Muzeum Narodowego w Kielcach Robert Kotowski.
Kurator wystawy Paweł Grzesik podkreślił, że „główną ideą wystawy było przedstawienie historii kształtowania się symbolu wspólnoty, jakim są nasze barwy państwowe”. „Pokazujemy ten temat bardzo szeroko, od średniowiecza do czasów współczesnych. Ekspozycja prezentuje zmiany odcieni barwy czerwonej od karmazynu, amarantu po cynober – a także wykorzystanie takich barw, jak biel i granat, podejście państwa urzędowe do tej kwestii lub jego brak oraz identyfikację z barwami narodowymi zwykłych obywateli” – podkreślił.
Grzesik dodał, że „tłem do powieści o barwach narodowych jest historia Polski, a największy akcent został położony na walkę w okresie utraty wolności oraz kulturę w czasie niepodległości”.
„Wystawa z tego powodu jest interdyscyplinarna. Właściwie nie ma na niej tylko rzeźb. Są obrazy, sztandary, oryginalne dokumenty z pieczęciami, stroje, pocztówki, plakaty i fotografie” – mówił o eksponatach zgromadzonych na wystawie Grzesik.
Dodał, że ekspozycja akcentuje ideę braterstwa, nie tylko w kontekście naszych barw narodowych. „Chciałem przypomnieć zwiedzającym to piękne stare słowo. Naszymi przewodnikami po tej części ekspozycji będą m.in. Tadeusz Kościuszko, Adam Mickiewicz, Józef Piłsudski, Maria Dąbrowska, ksiądz Józef Tischner i Jan Paweł II. Na tej wystawie możemy przeczytać wypowiedzi tych sławnych ludzi na temat braterstwa po to, żebyśmy wszyscy się zastanowili jak tę idę można rozumieć w dniu dzisiejszym” – wyjaśnił kierownik działu Historii kieleckiego muzeum.
Na wystawie są m.in. portrety królów Polski, faksymile Rolki sztokholmskiej, chorągiew konfederacka z czasów Stanisława Leszczyńskiego i Augusta II, proporzec Szwadronu Kawalerii Narodowej z okresu panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego, chorągiew „Żywią Y Bronią” z insurekcji kościuszkowskiej, sztandar „Za Naszą i Waszą Wolność” z powstania listopadowego, Bandera z powstania styczniowego i sztandar Pierwszej Brygady Legionów Polskich.
Prezentowane są także stroje polskich reprezentantów z igrzysk olimpijskich w Lake Placid w 1932 roku i Berlina (1936), proporczyk z pierwszej polskiej wyprawy alpinistycznej w Himalaje, zakończonej zdobyciem szczytu Nanda Devi East (7434 m n.p.m.) oraz biało-czerwona wstążka, która towarzyszyła Aleksandrowi Dobie w trzeciej transatlantyckiej wyprawie kajakowej w 2017 roku.
Wystawę uzupełniać będą prelekcje i warsztaty edukacyjne dla najmłodszych. Zaplanowano także spotkania m.in. z Aleksandrem Dobą oraz himalaistami Piotrem Tomalą i Rafałem Fronią, którzy uczestniczyli w ostatniej zimowej wyprawie na K2.
„To ludzie, którzy potwierdzają to, że Polak potrafi dokonać wielkich rzeczy. Stąd zaproszenie tych naszych rodaków, którzy rzucają sobie takie wyzwania i pokazują, że można czegoś takiego dokonać. Nie zachęcam oczywiście do przepłynięcia kajakiem Atlantyku, czy zdobywania K2 zimą. Ale każdy z nas może mieć takie swoje K2 w życiu i stawiać sobie odważne cele. Historia naszego kraju pokazuje, że Polacy są w tym naprawdę świetni” – zaznaczył Grzesik.
Wystawa, która zostanie otwarta we wtorek, czynna będzie do 31 stycznia 2019 roku. (PAP)
autor: Janusz Majewski
maj/ pat/