15 osób i instytucji nagrodzono medalem Benemerenti in Opere Evangelizationis, przyznanym po raz drugi za zasługi dla misji. Wśród laureatów znaleźli się abp Wilhelm Józef Kurtz, Dominika Szkatuła i ks. Stanisław Stanisławek – poinformowało w komunikacie przesłanym w czwartek PAP biuro prasowe KEP.
Uroczystość wręczenia medali osobom i instytucjom zasłużonym dla misji odbyła się w czwartek w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II w Galerii Porczyńskich w Warszawie. W gali uczestniczyli przedstawiciele środowisk misyjnych w Polsce: członkowie i konsultorzy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, członkowie kapituły medalu Benemerenti, nagrodzeni i nominowani do medalu, misjonarze i misjonarki, dyrektorzy Papieskich Dzieł Misyjnych oraz osoby zaangażowane w animację i formację misyjną w diecezjach i parafiach.
W komunikacie czytamy, że kapituła medalu pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego nagrodziła trzech misjonarzy, którzy całe swe życie poświęcili misjom.
"Pierwszym z odznaczonych jest abp Wilhelm Józef Kurtz, werbista, na misjach w Papui Nowej Gwinei od 1967 r. Przez 13 lat posługiwał w prowincji Simbu, w misji Mai, gdzie był pierwszym polskim misjonarzem i organizatorem od podstaw życia religijnego. Wybudował na tym terenie trzy kościoły, mały szpital i trzy szkoły podstawowe. W 1981 r. przeszedł do misji Koge i otrzymał nominację na wikariusza generalnego nowo utworzonej diecezji Kundiawa. Tutaj podjął się organizacji struktur diecezjalnych od podstaw. Po 18 latach pracy jako ordynariusz, w 2000 r. został mianowany arcybiskupem metropolitą archidiecezji Madang, gdzie utworzył 80 szkół dla dzieci i młodzieży oraz szkoły katechetyczne i szpitale. W 2010 r. abp Kurtz zrezygnował ze względu na wiek, ale nadal pełni funkcje duszpasterskie" – czytamy w komunikacie.
Jego autorzy poinformowali, że drugą osobą odznaczoną medalem jest Dominika Szkatuła, która od 36 lat pracuje na misjach wśród Indian w Peru. Przypomnieli, że odznaczona przez wiele lat służyła trędowatym, a od 2015 r. jest koordynatorką generalną duszpasterstwa w Wikariacie Apostolskim San José de Amazonas oraz koordynatorką generalną duszpasterstwa Indian. Zajmuje się katechizacją dzieci, duszpasterstwem młodzieży, formacją animatorów wspólnot chrześcijańskich. Współpracuje z organizacjami indiańskimi i metyskimi w obronie ich ziemi, lasów i rzek. Jest członkiem Sieci Kościelnej dla Amazonii Kontynentalnej. Obecnie przygotowuje dokumenty dla Specjalnego Synodu Biskupów na temat Amazonii.
Trzecim odznaczonym jest ks. Stanisław Stanisławek, misjonarz fideidonista (ksiądz diecezjalny pracujący na misjach – PAP) z archidiecezji lubelskiej, który przepracował w Zambii 11 lat. "W 1987 r. przeniósł się do Kamerunu, gdzie przez 30 lat dał się poznać jako gorliwy misjonarz, organizator ośrodków duszpasterskich, budowniczy kościołów, kaplic, szkół i przedszkoli katolickich oraz ośrodków zdrowia" – napisali.
Ponadto kapituła medalu nagrodziła 12 osób i instytucji w wyróżnionych w 4 kategoriach. Wśród osób nagrodzonych w kategorii "za zasługi w dziele misyjnym" znaleźli się m.in. ks. January Liberski, fideidonista z archidiecezji katowickiej, który spędził 40 lat na misjach w Zambii i w Zimbabwe oraz 4 lata w Kazachstanie, prof. Wacław Leszek Nahorski, kierownik Kliniki Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych przy Akademickim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni oraz s. Jolanta Karolina Bajak ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny – Starowiejskich, która od 1945 r. posługiwała w Zambii, zajmując się sierotami na placówce w Kasisi.
W kategorii "pomoc modlitewna i duchowa" odznaczeni zostali: ks. prał. Stanisław Wojdak, były misjonarz w Republice Środkowoafrykańskiej, a obecnie wicedyrektor Wydziału Misyjnego Kurii i ojciec duchowny fideidonistów tarnowskich, Ewa Zachwieja, która od 25 lat prowadzi w szkole ognisko misyjne, wydaje gazetkę, reżyseruje przedstawienia misyjne i prowadzi grupę misyjną w parafii oraz współpracuje z dyrekcją krajową Papieskich Dzieł Misyjnych oraz Jolanta Alibożek, która od 30 lat prowadzi grupę Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary w Bieczu, organizując modlitwy, czuwania i nabożeństwa pierwszych piątków miesiąca w intencji misji.
Wśród nagrodzonych w kategorii "pomoc materialna i finansowa misjom" znaleźli się m.in.: s. Anna Lisiecka z prowincji łódzkiej Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP, która od 1950 r. pracowała jako katechetka, zachęcając młodzież do wspierania misji i jest inicjatorką akcji "Góra Grosza" w swoim zgromadzeniu oraz Władysław Grochowski, prezes Grupy "Arche" z Siedlec, który w 2017 r. sfinansował budowę szkoły i zaplecza edukacyjnego w Busso w Czadzie.
Wśród nagrodzonych w kategorii "informacja medialna" odznaczeni zostali dwumiesięcznik "Misyjne Drogi" oraz tygodnik "Gość Niedzielny".
Medal Benemerenti in Opere Evangelizationis ustanowiła Komisja Episkopatu Polski ds. Misji. Pierwszy raz wręczono go w 2017 roku. Jest przyznawany w czterech kategoriach. (PAP)
Autorka: Iwona Żurek
iżu/ joz/