31.10.2018
Portal PolskieRadio24.pl uruchomił specjalny serwis o polskich lotnikach walczących w Anglii.
W trakcie podniebnej bitwy o Anglię podczas II wojny światowej nasi piloci zestrzelili około 170 samolotów niemieckich, a 36 uszkodzili. To właśnie bohaterskim polskim żołnierzom walczącym w RAF (Royal Air Force – Królewskie Siły Powietrzne) poświęcony jest nowy, specjalny – uruchomiony 31 października – serwis Bitwaoanglie.Polskieradio24.pl.
Dzięki serwisowi można poznać losy garstki polskich lotników – bohaterów II wojny światowej, którzy zmienili jej bieg. Internauci, którzy odwiedzą adres Bitwaoanglie.Polskieradio24.pl będą mogli m.in. posłuchać unikatowych archiwalnych wspomnień polskich lotników – asów myśliwskich, takich jak: Stanisław Skalski, Witold Urbanowicz czy Jan Zumbach oraz wielu innych pilotów, którzy walczyli m.in. w legendarnym Dywizjonie 303 i innych jednostkach rekrutujących polskich oficerów lotnictwa.
Sprawdzić można tu również szczegóły budowy samolotów Royal Air Force i Luftwaffe oraz poznać różnice w taktyce i strategii walk – wszystko to zostało przedstawione w prostej i przyjaznej dla współczesnego odbiorcy formie multimediów, animacji i infografik. Serwis podzielony jest na przejrzyste plansze, które pozwalają zapoznać się z historią polskich pilotów pokazaną zarazem chronologicznie i problemowo.
– W naszym serwisie przedstawiamy kulisy Bitwy o Anglię, pierwszej wygranej bitwy II wojny światowej – wyjaśniają twórcy. Po kapitulacji Francji, to właśnie Wielka Brytania stała „Wyspą Ostatniej Nadziei” – jedynym krajem zdolnym przeciwstawić się Niemcom w Europie. W drugiej połowie 1940 r. niemieckie lotnictwo zaczęło przeprowadzać regularne naloty na Wyspy Brytyjskie. Celem Hitlera było panowanie w powietrzu, które umożliwiłoby przeprowadzenie inwazji lub zmuszenie Brytyjczyków do zawarcia pokoju. Naprzeciwko potędze Luftwaffe stanęła garstka pilotów RAF, wśród nich 145 polskich pilotów. Brytyjscy historycy i taktycy wojskowi podkreślają, że los bitwy potoczyłby się inaczej, gdyby nie udział Polaków. To o nich, pilotach brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych, premier Winston Churchill powiedział: „Nigdy w dziejach ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”.
Na początku przyszłego roku Portal PolskieRadio24.pl planuje opublikować wersję anglojęzyczną serwisu