Polacy na frontach II wojny światowej

31.10.2018

Serwis Polskiego Radia o polskich lotnikach walczących w Anglii

31.10.2018 Plakat serwisu Bitwa o Anglię. Źródło: PolskieRadio.24.pl Plakat serwisu Bitwa o Anglię. Źródło: PolskieRadio.24.pl

Portal PolskieRadio24.pl uruchomił specjalny serwis o polskich lotnikach walczących w Anglii.

W trakcie podniebnej bitwy o Anglię podczas II wojny światowej nasi piloci zestrzelili około 170 samolotów niemieckich, a 36 uszkodzili. To właśnie bohaterskim polskim żołnierzom walczącym w RAF (Royal Air Force – Królewskie Siły Powietrzne) poświęcony jest nowy, specjalny – uruchomiony 31 października – serwis Bitwaoanglie.Polskieradio24.pl.

Dzięki serwisowi można poznać losy garstki polskich lotników – bohaterów II wojny światowej, którzy zmienili jej bieg. Internauci, którzy odwiedzą adres Bitwaoanglie.Polskieradio24.pl będą mogli m.in. posłuchać unikatowych archiwalnych wspomnień polskich lotników – asów myśliwskich, takich jak: Stanisław Skalski, Witold Urbanowicz czy Jan Zumbach oraz wielu innych pilotów, którzy walczyli m.in. w legendarnym Dywizjonie 303 i innych jednostkach rekrutujących polskich oficerów lotnictwa. 


Sprawdzić można tu również szczegóły budowy samolotów Royal Air Force i Luftwaffe oraz poznać różnice w taktyce i strategii walk – wszystko to zostało przedstawione w prostej i przyjaznej dla współczesnego odbiorcy formie multimediów, animacji i infografik. Serwis podzielony jest na przejrzyste plansze, które pozwalają zapoznać się z historią polskich pilotów pokazaną zarazem chronologicznie i problemowo. 


– W naszym serwisie przedstawiamy kulisy Bitwy o Anglię, pierwszej wygranej bitwy II wojny światowej – wyjaśniają twórcy. Po kapitulacji Francji, to właśnie Wielka Brytania stała „Wyspą Ostatniej Nadziei” – jedynym krajem zdolnym przeciwstawić się Niemcom w Europie. W drugiej połowie 1940 r. niemieckie lotnictwo zaczęło przeprowadzać regularne naloty na Wyspy Brytyjskie. Celem Hitlera było panowanie w powietrzu, które umożliwiłoby przeprowadzenie inwazji lub zmuszenie Brytyjczyków do zawarcia pokoju. Naprzeciwko potędze Luftwaffe stanęła garstka pilotów RAF, wśród nich 145 polskich pilotów. Brytyjscy historycy i taktycy wojskowi podkreślają, że los bitwy potoczyłby się inaczej, gdyby nie udział Polaków. To o nich, pilotach brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych, premier Winston Churchill powiedział: „Nigdy w dziejach ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”.
 

Na początku przyszłego roku Portal PolskieRadio24.pl planuje opublikować wersję anglojęzyczną serwisu
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL