Oferty pracy dla najlepszych, nagrody pieniężne, skok w tandemie na spadochronie, czy przejazd Rosomakiem, to niektóre nagrody, jakie wojsko przygotowało dla zwycięzców maratonu programowania w kategorii cyberbezpieczeństwa - poinformowało w środę MON.
Resort obrony jest partnerem jednego z największych hackathonów na świecie – HackYeah, który odbędzie się 24-25 listopada w Warszawie. Hackathon to wielogodzinny maraton programowania, gromadzący specjalistów branży IT i innych pasjonatów nowych technologii.
Wojskowi specjaliści przygotowali dla uczestników zadanie w kategorii "Cybersecurity" - bezpieczeństwa cybernetycznego. "Na najlepszych czekają atrakcyjne oferty pracy, także na stanowiskach cywilnych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni" – zapowiedziało ministerstwo. Resort przygotował również nagrody pieniężne o łącznej wartości 60 tys. zł i nagrody dodatkowe - skok w tandemie ze spadochronem, rejs łodzią desantową, przejazd transporterem opancerzonym Rosomak oraz udział w kursie dla korespondentów wojennych.
Zadaniem uczestników jest wypracowanie w określonym czasie innowacyjnych rozwiązań w danym obszarze tematycznym, np. cyberbezpieczeństwie, finanse i inwestycje, zdrowie, czy edukacja. Zadanie do wykonania jest ogłaszane w dniu rozpoczęcia konkursu.
Rywalizacja w obszarze "Cybersecurity" zostanie przeprowadzona w grze typu CTF (Capture The Flag – zdobądź flagę) i będzie miała formę turnieju drużynowego.
W konkursie mogą brać udział osoby (w tym zespoły liczące maksymalnie dwie osoby) posiadające wyłącznie obywatelstwo polskie, które ukończyły 18 lat i posiadają pełną zdolność do czynności prawnych.
Liczba miejsc została ograniczona do 100 zespołów. O udziale w konkursie będzie decydować kolejność zgłoszenia.
Rozwiązanie zadań konkursowych rozpocznie się 24 listopada 2018 r., a zakończy 25 listopada 2018 r.
Hackathon to forma coraz częściej stosowana przez korporacje poszukujące nowych rozwiązań informatycznych; konkursy tego typu organizują także instytucje takie jak NATO. Np. wiosną ub. roku polscy wojskowi informatycy zajęli drugie miejsce w swojej kategorii w konkursie Enterprise Architecture Hackathon organizowanym przez sojusznicze dowództwo ds. transformacji (SACT). (PAP)
autor: Jakub Borowski
brw/ mrr/