Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego odsłonięto w sobotę, w przeddzień 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, przed Inspektoratem Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy.
Dzieło nawiązuje do stojącego w tym miejscu pomnika Piłsudskiego, który został odsłonięty 14 sierpnia 1931 r. i zburzony przez hitlerowców na początku drugiej wojny. W gmachu dzisiejszego IWSZ w okresie międzywojennym mieściła się Szkoła Podchorążych dla Podoficerów. Ze składek słuchaczy tej szkoły powstał pierwszy pomnik marszałka, którego autorką była Olga Niewska.
Inicjatywę odbudowy pomnika przed rokiem zgłosił ówczesny wiceminister obrony, poseł Bartosz Kownacki.
Pomnik - popiersie z brązu umieszczone na cokole - przypomina pierwowzór. Autorem jest Gracjan Kaja. Na cokole wykonanym z betonu, który obłożono płytami piaskowca, zachowano dawną treść napisu: "Wodzowi narodu, wcieleniu polskiego bohaterstwa, Józefowi Piłsudskiemu - w hołdzie podchorążowie 1931".
W czasie uroczystości odsłonięcia pomnika, szef IWSZ gen. dyw. Dariusz Łukowski podkreślił, że do przywrócenia Polsce niepodległości przyczyniło się wiele osób o ogromnym autorytecie, ale szczególne zasługi miał marszałek Piłsudski.
"Zarówno wówczas, jak i dziś widzimy w nim bojownika o wolność, twórcę Legionów, dowódcę wojskowego, który jest skutecznie walczył o granice państwa, a także niepodległej Rzeczypospolitej. Był urodzonym mężem stanu i przywódcą, za którym stały miliony. Jego osoba była otoczoną we wszystkich dzielnicach Rzeczypospolitej ogromną estymą. Nie inaczej było tutaj na Pomorzu i Kujawach" - mówił gen. Łukowski.
Szef IWSZ zaznaczył, że od wielu lat liczne środowiska i osoby prywatne artykułowały potrzebę upamiętnienia postaci marszałka w Bydgoszczy, ale inicjatywa Kownackiego doczekała się szczęśliwego finału. Zwrócił też uwagę, że nowa rzeźba, co prawda nawiązuje do przedwojennego pierwowzoru, ale nie jest kopią tylko oryginalnym dziełem, stanowiącym odrębną wartość artystyczną.
Poseł Kownacki podkreślił, że odsłonięty pomnik jest hołdem oddanym wielkiemu człowiekowi, jednej z najwybitniejszych postaci polskiej historii.
"Każdy pomnik to nie tylko cześć oddana postaci czy idei, z którą jest związany, ale to także obowiązek pamiętania o wartościach, które ta osoba, to zdarzenie reprezentowało. (...) Od was żołnierzy, jak od nikogo innego, zależy pomyślność, suwerenność, niepodległość Rzeczypospolitej" - powiedział Kownacki do zgromadzonych.
Pomnik wspólnie odsłonili poseł Bartosz Kownacki, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, wiceprezydent Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz i gen. dyw. Dariusz Łukowski. (PAP)
autor: Jerzy Rausz
rau/ pat/