Dawne życie i zajęcia mieszkańców prezentuje otwarty w niedzielę po południu w gminie Korycin (Podlaskie) Park Kulturowy Korycin-Milewszczyzna. Otwarcie było elementem obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w tej gminie.
Park powstał na bazie pozostałości po XIX-wiecznych obiektach folwarcznych w Milewszczyźnie z kamiennym murem, który dawniej otaczał niewielki majątek, było tam też wczesnośredniowieczne grodzisko. Park powstał z inicjatywy gminy Korycin.
W obiektach Parku Kulturowego będzie można organizować zajęcia, obozy, warsztaty, pokazy dla młodych ludzi prezentujące dawne życie, ale też dziedzictwo regionu - poinformowała PAP dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie Beata Matyskiel. W planach jest np. pieczenie podpłomyków, obóz rycerski. Wszystko ma przyciągać turystów.
Część prezentowanych eksponatów pochodzi od lokalnych mieszkańców, część wypożyczono z prywatnego muzeum w Surażu. Można zobaczyć np. dawne narzędzie używane w łowiectwie, zbieractwie, garncarstwie, tkactwie czy produkcji sera. W regionie wytwarzana jest bowiem znana tkanina dwuosnowowa, produkowany jest także ser koryciński. Nie brakuje przedmiotów takich jak np. groty kamienne czy metalowe, żarna z epoki neolitu. Od mieszkańców udało się np. zebrać stare kufry czy skrzynie, stare tkaniny.
Powstanie Parku poprzedziły w 2014 r. prace archeologiczne w tym miejscu na zachowanym wczesnośredniowiecznym grodzisku.
Na teren Parku przeniesiono około stuletni drewniany, dobrze zachowany wiatrak z Jatwiezi Dużej. Będą organizowane pokazy mielenia, będzie można poznać cały mechanizm działania takiego wiatraka. Wiele elementów ekspozycyjnych ma multimedialny charakter.
Matyskiel poinformowała, że trwają starania o pieniądze na zorganizowanie zajęć, warsztatów, na które mogłyby przyjeżdżać zorganizowane grupy odwiedzających. Teraz, w sezonie zimowym Park ma być udostępniany odwiedzającym po wcześniejszym zgłoszeniu się, w sezonie turystycznym natomiast ma być dostępny cały czas.
Park to także - jak informowały wcześniej władze gminy Korycin, część do rekreacji nad rzeką Kumiałą, ścieżki edukacyjne.
Inwestycja - jak wcześniej informowała gmina - kosztowała ok. 5,5 mln zł. 4,6 mln zł z tej kwoty to dotacja z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020.(PAP)
autor: Izabela Próchnicka
kow/ agz/