Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie wyraziło w czwartek zaniepokojenie w związku z incydentami na Cmentarzu Orląt i oświadczyło, że nekropolia ta jest miejscem modlitwy i nie powinna być wykorzystywana do celów politycznych.
„Jesteśmy po to, by dbać o to miejsce i z oburzeniem stwierdzamy, że czasem staje się ono miejscem demonstracji politycznych, co jest niedopuszczalne. To nas oburza, ponieważ budujemy stosunki ze społecznością ukraińską, w wielu sprawach dogadujemy się, a taki wybryk nie do końca świadomych tego co robią młodych ludzi bardzo temu szkodzi” – powiedział w rozmowie telefonicznej z PAP prezes Towarzystwa Janusz Balicki.
W czwartek we Lwowie zatrzymano trzech studentów z Polski, którzy próbowali odpalić race na Cmentarzu Orląt. Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi wydało oświadczenie, w którym skrytykowało takie działania.
„Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi z niepokojem przygląda się niewłaściwemu niekiedy zachowaniu osób odwiedzających Cmentarz Orląt Lwowskich, jakie urąga powadze i znaczeniu tego miejsca dla polskiej i ukraińskiej pamięci narodowej. Do takich zachowań należą wszelkie próby wykorzystywania memoriału do celów partykularnych, politycznych czy ideologicznych” – czytamy.
Towarzystwo przypomniało o samowolnych próbach odsłonięcia zakrytych płytami rzeźb lwów, które – jak podkreśliło – oczekują na renowację oraz o zapalaniu rac przez kibiców piłkarskich z Polski.
„Cmentarz Orląt jest miejscem modlitwy i pojednania pomiędzy narodami Polski i Ukrainy (…). Jako przedstawiciele społeczności polskiej we Lwowie, od 25 lat dbającej o miejsca pamięci na terenie Cmentarza Łyczakowskiego, jesteśmy winni stronie ukraińskiej szacunek za współpracę i zrozumienie dla naszej działalności. Jesteśmy wdzięczni również za wszelką pomoc i pamięć polskim instytucjom, organizacjom społecznym oraz turystom odwiedzających Lwów” – głosi oświadczenie.
Towarzystwo zaapelowało do odwiedzających Cmentarz Orląt o szacunek dla tego miejsca, a także dla ukraińskiego prawa. Zadeklarowało jednocześnie współpracę z ukraińskimi służbami porządkowymi w utrzymywaniu ładu i spokoju na cmentarzu.
„Chcielibyśmy, aby po 100 latach od śmierci tu pochowanych Cmentarz Orląt Lwowskich nadal był miejscem refleksji nad przeszłością i znaczeniem, jakie ma pokój, współpraca i zrozumienie między sąsiednimi narodami” – podsumowało Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.
Cmentarz Obrońców Lwowa, znany jako Cmentarz Orląt, stanowi wydzieloną część Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Znajdują się na nim mogiły uczestników bitwy o Lwów, poległych w latach 1918-1920. Rekonstrukcja Cmentarza Orląt i odbudowa ze zniszczeń jest zasługą pracowników firmy Energopol, którzy zaczęli porządkować teren zdewastowanego cmentarza w 1989 roku.
Uroczystość ponownego otwarcia cmentarza odbyła się 24 czerwca 2005 roku. Uczestniczyli w niej ówcześni prezydenci Polski i Ukrainy, Aleksander Kwaśniewski i Wiktor Juszczenko.
Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)
jjk/ jo/ mal/