Kwestie nauczania w szkołach polskich na Litwie i litewskich w Polsce były tematem dwudniowego posiedzenia zespołów roboczych Ośrodków Rozwoju Edukacji obu krajów. Zakończyło się ono w piątek w Wilnie.
W czasie posiedzenia szefowe Ośrodków Rozwoju Edukacji: polskiego - Jadwiga Mariola Szczypiń i litewskiego - Monika Bilotiene - podpisały deklarację o współpracy w dziedzinie oświaty.
Dokument zakłada wymianę doświadczeń i dobrych praktyk w obszarze doskonalenia systemów oświaty i podnoszenia jakości edukacji. Jak powiedziała w piątek dziennikarzom dyrektor Szczypiń, dokument „stwarza nowe ramy współpracy, z której skorzystają i nauczyciele, i uczniowie, zarówno na Litwie, jak i w Polsce”. Dyrektor litewskiego Ośrodka Monika Bilotiene zauważyła, że jest to „zobowiązanie do dzielenia się dobrym doświadczeniem i rozwiązywania problemów”.
Deklaracja zawiera m.in. zadania dla 20-osobowego zespołu - po 10 ekspertów każdej ze stron. Eksperci do grudnia muszą m.in. przedstawić analizę, która posłuży do przygotowania rekomendacji, dotyczących oświaty mniejszości narodowych w obu krajach.
Szczypiń poinformowała, że „ruszyły też sprawy, dotyczące przygotowania podręcznika i obudowy metodycznej dla mniejszości polskiej na Litwie”. Podjęto decyzję o powołaniu zespołu ekspertów, który opracuje zakres adaptacji polskich podręczników na potrzeby szkół polskich na Litwie.
Dyrektor polskiego Ośrodka Rozwoju Edukacji zaznaczyła, że w polsko-litewskiej grupie eksperckiej panuje dobra atmosfera. Wskazała też, że „między dwoma ośrodkami rysuje się perspektywa szerszej współpracy, niż to wynika z bezpośrednich zapisów deklaracji”.
Powołanie polsko-litewskiego zespołu ds. oświaty zostało uzgodnione podczas wizyty w Wilnie pod koniec sierpnia br. polskiej minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej. Uzgodniono wówczas, że do końca grudnia tego roku zespół ekspertów przygotuje propozycje konkretnych rozwiązań, dotyczących najważniejszych problemów oświaty polskiej na Litwie i litewskiej w Polsce.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ mmp/ mal/