W środę wieczorem fasadę Pałacu Prezydenckiego rozświetliła iluminacja upamiętniająca setną rocznicę uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych – poinformowano na stronie Kancelarii Prezydenckiej. W związku z rocznicą KPRP opublikowała też specjalny spot.
W spocie, w którym wykorzystano m.in. archiwalne zdjęcia głosujących Polek, przypomniano, że pierwsze wybory po odzyskaniu niepodległości przez Polskę odbyły się 26 stycznia 1919 r. oraz że 10 lutego 1919 r. zwołano posiedzenie Sejmu z udziałem – po raz pierwszy w historii Polski – posłanek.
"Pierwszym posłankom udało się zmienić przepisy prawa cywilnego związanego z prawami kobiet, ochroną kobiet i młodocianych, zwalczania handlu kobietami i dziećmi" – wskazano.
100 lat temu, wraz z powstaniem II Rzeczypospolitej, Polki uzyskały czynne i bierne prawo wyborcze. 28 listopada 1918 roku Józef Piłsudski, Tymczasowy Naczelnik Państwa, podpisał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego. W art. 1 tego dekretu określono, że wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci. W art. 7 stwierdzono, że wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele i obywatelki państwa, posiadający czynne prawo wyborcze.
Polki uzyskały pełne prawa wyborcze w 1918 r. jako jedne z pierwszych w Europie. W tym samym roku uzyskały je m.in. Niemki, wcześniej miały je obywatelki Finlandii, Danii, Norwegii i Islandii.
Rok 2018 Sejm RP ustanowił Rokiem Praw Kobiet. W ten sposób posłowie chcą uczcić 100. rocznicę przyznania Polkom praw wyborczych i oddać hołd pierwszym parlamentarzystkom.
agzi/ joz/