Praca byłego więźnia Jerzego Adama Brandhubera „Przybycie transportu na rampę” będzie wizualnym symbolem obchodów 74. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Odbędą się one 27 stycznia 2019 r. – podało w Muzeum Auschwitz.
Praca, która będzie symbolem obchodów, to rysunek ołówkiem, na którym Brandhuber ukazał wjeżdżający na rampę wewnątrz obozu Birkenau transport. Przy torach na przywiezionych oczekują już esesmani, którzy przeprowadzą selekcję.
„W 2019 r. będziemy obchodzili 75. rocznicę uruchomienia wewnątrz obozu Auschwitz II-Birkenau bocznicy kolejowej wraz z rampą wyładowczą, która docierała niemal do komór gazowych i krematoriów II i III. Od połowy maja 1944 r. przyjeżdżały tam transporty Żydów kierowanych przez Niemców na natychmiastową Zagładę, m.in. z Węgier, getta Litzmannstadt, getta Theresienstadt, czy Słowacji. Tu także zatrzymywały się transporty Polaków z powstańczej Warszawy, wysłane do Auschwitz poprzez obóz przejściowy w Pruszkowie” – poinformował rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel.
Honorowy patronat nad obchodami rocznicowymi objął prezydent RP Andrzej Duda. „Uroczystości organizowane przez zespół Muzeum z wielkim oddaniem sprawie pamięci o ofiarach Auschwitz, niosą prawdę o niemieckich zbrodniach, która jest ostrzeżeniem dla współczesnych i przyszłych pokoleń” – napisał minister Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta w piśmie o informującym przyznaniu patronatu.
Główne obchody 74. rocznicy wyzwolenia rozpoczną się o 27 stycznia przyszłego roku o godz. 12.30 w budynku tzw. „Sauny” na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Półtorej godziny później odbędzie się ceremonia upamiętniająca przy Pomniku Ofiar, który znajduje się między ruinami dwóch największych krematoriów obozowych. Tam zostaną zmówione modlitwy w intencji wszystkich zgładzonych.
Jerzy Adam Brandhuber urodził się w 1897 r. w Krakowie. Studiował malarstwo w tamtejszej ASP. Po I wojnie uczył rysunku w gimnazjum w Jaśle. W 1942 r. został aresztowany przez Niemców za przynależność do Związku Walki Zbrojnej i pomoc Żydom. Trafił do więzienia w Tarnowie, a stamtąd w styczniu 1943 r. do obozu Auschwitz. Był także więźniem KL Sachsenhausen. W 1946 r. wrócił do Krakowa. Rok później związał się z Państwowym Muzeum w Oświęcimiu, obecnym Muzeum Auschwitz. Tworzył grafiki i rysunki dokumentujące życie w niemieckich obozach. Zmarł w 1981 r. w Oświęcimiu.
Bartosz Bartyzel poinformował, że w dniu rocznicy Miejsce Pamięci Auschwitz będzie udostępnione z ograniczeniami. Niedostępne dla zwiedzających będą okolice Pomnika Ofiar oraz budynek tzw. „Sauny”.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r. aby więzić w nim Polaków. Od 1942 r. stał się on największym miejscem zagłady europejskich Żydów. W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości. 27 stycznia 1945 r. obóz został oswobodzony przez żołnierzy Armii Czerwonej.
27 stycznia, dzień wyzwolenia obozu Auschwitz, jest na świecie obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ agz/