Muzeum Śląskie w Katowicach przygotowało specjalny program z okazji rozpoczynającego się w najbliższy weekend szczytu klimatycznego ONZ w tym mieście. Dla gości przygotowano m.in. wystawy, instalacje i spotkanie z działaczami organizacji pozarządowych i artystami.
Na czas szczytu zmieni się nieco funkcjonowanie Muzeum – przypomnieli w piątek przedstawiciele placówki.
Konferencja COP24 - 24. Sesja konferencji stron ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, która odbędzie się w Katowicach w dniach 2-14 grudnia, to największe światowe forum, którego celem jest wypracowanie wspólnej polityki na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu.
Gmach Muzeum Śląskiego jest usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie głównych aren szczytu. Z myślą o gościach placówka przygotowała specjalny program. Znalazła się w nim np. „Rajza po muzeum” - specjalne oprowadzania z przewodnikiem po sześciu wystawach stałych w języku polskim i angielskim.
„To znakomita okazja dla gości z Polski i zagranicy do poznania znajdujących się w Muzeum Śląskim bogatej kolekcji polskiej sztuki dawnej i współczesnej, galerii plastyki nieprofesjonalnej, galerii śląskiej sztuki sakralnej, kolekcji scenografii teatralnej i filmowej oraz multimedialnej, interaktywnej wystawy +Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”, stanowiącej opowieść o Górnym Śląsku od czasów najdawniejszych do przełomu 1989 roku” - wskazują muzealnicy.
1 grudnia zostanie otwarta wystawa pt. „Porozmawiajmy o śmieciach”. To instalacja autorstwa Hugona Kowalskiego i Marcina Szczeliny, opowiadająca o problemie nadprodukcji śmieci, a którym boryka się cały świat. Twórcy wystawy podejmują próbę poszukiwania nowych, alternatywnych strategii w walce z zalewającą miasta lawiną odpadów.
W trakcie szczytu goście będą mogli też oglądać wystawę World Press Photo, prezentującą najlepsze fotografie prasowe. Tematem wystawy przygotowanej wspólnie z Ambasadą Królestwa Niderlandów jest zniszczenie natury przez człowieka.
O tym, że - wbrew stereotypowi - Górny Śląsk wcale nie jest czarny będą przekonywali Dawid Smolorz i Thomas Vossbeck autorzy wystawy pt. „Górny Śląsk z powietrza”, która będzie prezentowana na terenie pomiędzy budynkiem administracyjnym Muzeum a łaźnią. Na wystawie znalazły się zdjęcia wykonane podczas lotów nad polską i czeską częścią Śląska.
Od 7 do 14 grudnia w budynku Centrum Scenografii Polskiej będzie można zobaczyć dwie instalacje wideo: „Ancient Forest Alliance” oraz „Great Reef Barrier”. Druga z tych prac jest częścią projektu „Antropocen” - przedsięwzięcia łączącego naukę z różnymi dziedzinami sztuki. Wiąże się on z prowadzonymi od 2009 roku badaniami, próbującymi odpowiedzieć na pytanie, czy obecna licząca 12 tys. lat epoka holocenu zakończyła się, ustępując miejsca antropocenowi – epoce zdominowanej działalnością człowieka.
Miniwystawa „Ciemna strona węgla”, która zostanie otwarta w najbliższy poniedziałek prezentuje obiekty stworzone z węgla kamiennego jako praca dyplomowa młodych twórców z poznańskiej School of Form. „Wystawa ma szansę w niekonwencjonalny sposób przybliżyć szerszej publiczności problematykę związaną ze spalaniem węgla. Jest to swoista prowokacja, która ma skłaniać do re?eksji i zadawania pytań o wykorzystywanie węgla” - przekonują przedstawiciele Muzeum.
7 grudnia w audytorium odbędzie się spotkanie pt. „Creative people facing global challenges”- z działaczami organizacji pozarządowych i artystami, zajmującymi się kwestiami ochrony środowiska i promującymi postawy ekologiczne.
Na 11 grudnia w stolarni zaplanowano pokaz filmu „Śmietnisko” w reż. Lucy Walker. Film ukazuje realizację przez jednego z największych brazylijskich artystów – Vika Muniza jego kolejnego projektu artystycznego na największym na świecie wysypisku śmieci, istniejącym do niedawna w Rio de Janerio. Artysta przekonywał szperających w śmieciach zbieraczy plastiku, szkła czy gumy, żeby mu zaufali, dali mu się poznać, sfotografować i pomogli stworzyć z odpadów imponujące obrazy nawiązujące do kanonu malarstwa.
Na czas szczytu zmienia się nieco funkcjonowanie Muzeum. Od kilku dni ze względów bezpieczeństwa nieczynne są szafki depozytowe, a szatnia nie przyjmuje plecaków czy toreb. Zmieniła się też organizacja ruchu w pobliżu muzeum, zamknięta będzie wieża widokowa.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ agz/