Będzie konkurs na koncepcję zmiany symboliki Pomnika Bohaterów Ziemi Białostockiej - zapowiedział w piątek prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Pomnik z czasów PRL stoi w centrum miasta. Parę lat temu samowolnie umieszczono na nim słowa: „Bóg, honor, ojczyzna”, a niedawno: „niepodległość”.
Pomnik ma ok. 20 m wysokości, powstał w latach 70. ub. wieku i jest poświęcony "Bohaterom Ziemi Białostockiej poległym w walce o Polskę Ludową". Stoi przy Placu NZS, obok budynku wydziałów humanistycznych Uniwersytetu w Białymstoku, w przeszłości siedziby Komitetu Wojewódzkiego PZPR.
Pod koniec września 2011 r., w ramach akcji - jak ją wtedy określono - jego "zdekomunizowania" grupa osób m.in. członkowie Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych oraz Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, bez zezwolenia zamontowała na tym pomniku metalową koronę nad głową orła oraz słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna.
Badając wówczas sprawę, prokuratura ostatecznie odmówiła wszczęcia postępowania. Uzasadniała to tym, że prezydent Białegostoku, jako osoba uprawniona, nie zdecydował się złożyć wniosku o ściganie, przy przyjętej przez śledczych kwalifikacji, że było to zniszczenie mienia.
Żeby sprawę napisów, których nie było w projekcie pomnika, uregulować, w październiku tego roku rada miasta przyjęła jednogłośnie uchwałę, w której wyraziła zgodę "na podjęcie działań mających na celu uzupełnienie istniejącego pomnika (...) koroną orła oraz dewizą: Bóg, Honor, Ojczyzna i napisem Niepodległość". W uchwale zapisano, że wchodzi ona w życie z dniem 5 listopada, a forma elementów uzupełnienia pomnika zostanie uzgodniona z miastem.
9 listopada - jednak bez takich uzgodnień - słowo "niepodległość" zostało umieszczone na pomniku. Zrobiły to osoby z tego samego środowiska, co w 2011 roku. Powołały się na uchwałę radnych; tłumaczyły też, iż napis jest "tymczasowy".
Prezydent miasta mówił niedawno dziennikarzom, że będzie działał, by problem rozwiązać. W piątek poinformował, że jest propozycja, którą zaakceptowała żona nieżyjącego od kilku lat autora pomnika - spadkobierczyni jego praw autorskich.
Truskolaski mówił, że w pierwszej kolejności zostanie wykonana ekspertyza, która pozwoli ocenić stan techniczny pomnika. "Następny krok to wykonanie jego renowacji, z uwzględnieniem wytycznych i zaleceń zawartych w ekspertyzie technicznej" - powiedział prezydent.
Dodał, że ostatnim działaniem będzie przeprowadzenie konkursu na opracowanie koncepcji projektu zmiany symboliki pomnika. "Poprzez konkurs chcielibyśmy wypracować najlepszą - pod względem estetycznym i ideowym - koncepcję uzupełnienia formy pomnika o dodatkowe elementy przestrzenne" - mówił Truskolaski dodając, że ta koncepcja "nie może konkurować" z artystyczną formą pomnika.
"Musi być zgodna z jego charakterem i przesłaniem, powinna uzupełniać jego treści symboliczne" - powiedział. Konkurs ma być ogłoszony na wiosnę.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ itm/