Pracownia Architektoniczna Ferdzynowie z Koluszek wygrała konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną Muzeum Ruchu Harcerskiego w Krakowie. Wolę tworzenia takiej placówki wyrazili w 2008 roku krakowscy radni.
Przewodniczący sądu konkursowego i główny architekt miasta prof. Andrzej Wyżykowski poinformował w piątek, że – zdaniem jurorów – za zwycięską propozycją przemawiało prawidłowe i czytelne zaprojektowanie przestrzeni publicznej i bardzo dobre wpisanie się w teren, przy zachowaniu jego istniejących walorów, minimalna ingerencja w działkę i prawidłowe powiązanie obiektu z zabytkowym fortem, umożliwiające pełną rewaloryzację zabytku.
Zwycięska koncepcja daje też duże możliwości „aranżacji w terenie elementów zagospodarowania biwakowego w formie utworzenia stanicy harcerskiej”. Nagrodzona pracownia otrzyma 25 tys. zł.
Zgodnie z zamysłem, Muzeum Ruchu Harcerskiego ma powstać w rejonie poaustriackiego fortu nr 52 Łapianka w Jugowicach.
„Chcemy doprowadzić do rewitalizacji tego fortu i temu ma służyć między innymi utworzenie tam placówki muzealnej. Jest to także jeden z elementów ożywienia całej Twierdzy Kraków” – zaznaczył zastępca prezydenta miasta Tadeusz Trzmiel.
Po realizacji inwestycji, przy muzeum powstanie park z przestrzenią otwartą dla mieszkańców jako miejsce spacerów i rekreacji. Znajdzie się tam również miejsce na organizację części obozowo-biwakowej.
Wolę tworzenia Muzeum Ruchu Harcerskiego wyraziła w 2008 roku Rada Miasta Krakowa. W ślad za tym, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski powołał zespół zadaniowy, który ma wypracować koncepcję działania muzeum. Jednym z elementów działań jest zbieranie pamiątek harcerskich i pozyskiwanie kolekcji.
W czerwcu 2009 roku prezydent Krakowa, radni oraz przedstawiciele Chorągwi Krakowskiej Związku Harcerstwa Polskiego i Okręgu Małopolskiego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej potwierdzili wolę utworzenia Muzeum Ruchu Harcerskiego podpisując wspólną deklarację w tej sprawie.
W ramach przygotowań do tej inwestycji, Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie dokonał częściowo rozbiórek niektórych budynków, wykonał inwentaryzację zieleni oraz inwentaryzację architektoniczno-budowlaną części zabytkowych budynków fortu. (PAP)
rgr/ ls/