Treningi mieszanych sztuk walki w ramach projektu Wojownik będą organizowane na polskich misjach - poinformował PAP dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Tomasz Piotrowski. W najbliższym czasie treningi takie mogą się odbyć w polskim kontyngencie w Rumunii.
Decyzja dowódcy operacyjnego o kontynuowaniu projektu w Polskich Kontyngentach Wojskowych (PKW) poza granicami kraju ma związek z pilotażową zagraniczną edycją Wojownika, na Łotwie. Zajęcia z mieszanych sztuk walki przeprowadzono w łotewskiej bazie Adażi w dniach 27-28 listopada br. Była to ósma edycja projektu, ale pierwsza poza granicami Polski.
Gen. Piotrowski zapytany przez PAP o ocenę tych treningów powiedział, że tego typu programy sprawdziły się już wcześniej. "Podobnego wsparcia dla swoich żołnierzy udzielały Stany Zjednoczone m.in. podczas operacji w Afganistanie. Jeśli tam to zadziałało, to dlaczego u nas miałoby być inaczej" - wskazał.
Ocenił, że podstawowe założenia projektu Wojownik, czyli "przeciwdziałanie negatywnym emocjom, integracja środowiska weteranów, spotkania żołnierzy z autorytetem sportowym, a także propagowanie sportów walki" zostały osiągnięte podczas łotewskiej edycji.
"Biorąc pod uwagę fakt, jak odpowiedzialne zadania wykonują żołnierze na misjach, w jak długotrwałym stresie operują, gdy jeszcze dodać do tego kilkumiesięczną rozłąkę z bliskimi, to uważam, że jak najbardziej pożądane jest stworzenie im warunków do odreagowania właśnie przez sport. Tak jest w przypadku projektu Wojownik, gdzie jest to realizowane poprzez sztuki walki" - powiedział generał. "W związku z tym uznaję za właściwe i pożądane kontynuowanie projektu w kolejnych Polskich Kontyngentach Wojskowych, w najbliższym czasie prawdopodobnie w Rumunii" - dodał.
Z decyzji dowódcy operacyjnego cieszy się pomysłodawca projektu Wojownik płk. Szczepan Głuszczak z Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej. "To znaczy, że projekt Wojownik się rozwija - powiedział. Dodał, że wyjazd na Łotwę był pierwszym krokiem. "Oczywiście chciałbym dotrzeć z projektem Wojownik jak najdalej, gdzie są polscy żołnierze, czyli do Afganistanu. Myślę, że małymi krokami tam też dotrzemy" - powiedział zapytany przez PAP.
Treningi na Łotwie poprowadził zawodnik polskiego MMA Tomasz Drwal - pierwszy Polak, który stoczył walki w organizacji UFC – największej organizacji MMA na świecie. Oprócz polskich żołnierzy na macie pojawili się również sojusznicy wchodzący w skład batalionowej grupy bojowej eFP (ang. enhanced Forward Presence) ze Słowacji, Włoch, Łotwy oraz Kanady. Wśród nich był żołnierz Dowództwa Operacyjnego plut. Tomasz Rożniatowski - weteran poszkodowany w Afganistanie.
Zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP na Łotwie w ramach polskiego kontyngentu stacjonuje 200 osób. W Rumunii polski kontyngent wchodzi w skład Wielonarodowej Brygady Południe-Wschód; służy tam ok. 230 żołnierzy i pracowników cywilnych Wojska Polskiego.
Dotychczas w siedmiu krajowych edycjach Wojownika zorganizowanych przez wojsko wzięło udział ponad 300 żołnierzy, z czego większość to weterani polskich misji wojskowych.(PAP)
autor: Krzysztof Kowalczyk
krz/ pad/