Łódzki Teatr Lalek Arlekin świętuje w sobotę jubileusz 70-lecia działalności. Z tej okazji zaplanowano szereg wydarzeń przypominających postać założyciela teatru Henryka Ryla oraz współtwórców sceny. Jubileuszową galę uświetni inscenizowane czytanie performatywne „Balladyny”.
Teatr swoje 70. urodziny będzie świętował pod hasłem "My, dzieci Ryla". Jak przypomina szef sceny Wojciech Brawer, dzisiejszy patron teatru Henryk Ryl 13 lipca 1948 roku decyzją Ministerstwa Kultury został powołany na stanowisko dyrektora i zobowiązany do stworzenia teatru lalek w Łodzi. 30 grudnia na deskach Arlekina odbyła się pierwsza premiera, którą było przedstawienie "Dwa Michały i świat cały" autorstwa Ryla.
Dla uczczenia tego wydarzenia, a także 50 lat od kiedy Teatr Lalek Arlekin otrzymał na własność obecną siedzibę u zbiegu ulic 1 Maja i Wólczańskiej, łódzka placówka przygotowała wiele wydarzeń. Rozpoczną się one w sobotnie południe otwartym spotkaniem poświęconym twórcy teatru oraz zapomnianej dyrektor placówki Reginie Elkanowej.
Wieczorem zaplanowano zaś jubileuszową galę. Jej kulminacyjnym punktem będzie inscenizowane czytanie performatywne "Balladyny" według dawnej adaptacji Henryka Ryla z udziałem dwudziestoosobowej, wielopokoleniowej obsady. Odwołując się do wizji legendarnego dyrektora, obecni i byli artyści Arlekina zamierzają na nowo odkryć konteksty romantycznego dramatu Juliusza Słowackiego poprzez "formę, animację lalkową i udział znakomitych interpretatorów".
"Bardzo zależało nam na tym, żeby to czytanie było pretekstem do zgromadzenia na scenie nie tylko obecnych aktorów teatru, ale też tych, którzy przez lata na tej scenie grali. Będziemy również muzycznie nawiązywać do partytury Tadeusza Paciorkiewicza, który napisał muzykę do realizacji +Balladyny+ sprzed lat. Usłyszymy ją w nowej, współczesnej aranżacji duetu Bolewski&Tubis" - podkreślił Brewer.
Obchodom towarzyszyć będą dwie wystawy. Ekspozycja "Lalki z pamięci" na górnym foyer prezentuje m.in. lalki i elementy scenografii z najstarszych przedstawień Arlekina, takich jak "Kolorowe piosenki" z 1949 r., "Balladyna" z 1957 r., czy projekty takich artystów jak Lech Kunka, Ali Bunsch i Wacław Kondek. Druga z wystaw zatytułowana "Cztery piętra Arlekina: kadry i ludzie" będzie poświęcona wielu anonimowym na co dzień pracownikom teatru, których nie widać z widowni, a są cichymi współtwórcami sukcesów teatru.
W ciągu 70 lat istnienia, Arlekin przygotował 275 premier, a ponad 33 tys. spektakli obejrzało blisko 11 mln widzów. Teatr specjalizuje się w spektaklach, w których wykorzystywane są przeróżne techniki animacyjne. Gra lalek - marionetek, jawajek, kukieł, pacynek - łączy się z grą aktorów w żywym planie. W obecnym repertuarze znajdują się spektakle dla dzieci, widzów dorosłych oraz widowiska grane w języku angielskim. Od 2015 r. Teatr Arlekin jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Animacji "AnimArt". (PAP)
Autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ krap/