Studenci wyższych uczelni w Stalowej Woli, a także mieszkańcy mogą się uczyć języka chińskiego, poznawać kulturę i zwyczaje tego kraju w ramach nowo powstałego Centrum Języka i Kultury Chińskiej „LiuGong” w Stalowej Woli.
Centrum wspólnie powołały: firma Liugong Dressta Machinery, która ma swoją siedzibę w Stalowej Woli, Politechnika Rzeszowska (Wydział Mechaniczno-Technologiczny PRz w tym mieście), miasto i powiat stalowowolski oraz Wydział Zamiejscowy Prawa i Nauk o Społeczeństwie KUL w Stalowej Woli.
Celem nowo powstałego centrum jest prowadzenie współpracy na rzecz promowania kultury chińskiej, tradycji i zwyczajów tego kraju. Z nauki języka chińskiego mogą korzystać nie tylko studenci uczelni wyższych w Stalowej Woli, a także uczniowie, przedszkolaki i mieszkańcy gminy i powiatu stalowowolskiego. Studenci mogą także liczyć na organizowanie programów wymiany z uczelniami wyższymi w Chinach.
Jak poinformował PAP koordynator projektu Piotr Ludian uczestniczący w bezpłatnych zajęciach poznają chiński alfabet, ale także uczą się prawidłowej intonacji i wymowy. W języku chińskim bowiem - jak wyjaśnił - różne wymawianie słów może zmieniać ich znaczenie.
Nauka nie odbywa się na wzór lekcji szkolnych, ale ma formę swobodnych rozmów. Podczas zajęć prowadzący przybliżają chińską kulturę, historię, zwyczaje i tradycje. Zajęcia obejmą także nabywanie umiejętności czytania i kaligrafii.
„Na jednej z lekcji prowadząca opowiadała o swoim kraju, prezentowała też na przykład chińskie piosenki, a słuchacze zadawali jej pytania i sami także opowiadali o Polsce” – opowiadał Ludian.
Dodał, że z czasem, gdy uczestnicy poznają więcej chińskich słów, na zajęcia zostaną wprowadzone m.in. gry, które ułatwią naukę przez zabawę.
Ze względu na barierę językową, zajęcia odbywają się w języku angielskim. Zdaniem Ludiana uczestnicy zajęć odnoszą dzięki temu podwójną korzyść – doskonalą bowiem znajomość języka angielskiego i poznają język chiński.
„Naszym zamiarem jest, aby nauka języka chińskiego, poznawanie kultury, zwyczajów, tradycji tego kraju na stałe zagościło w Stalowej Woli” – zaznaczył Ludian, który jest wykładowcą jęz. angielskiego.
Dziekan Wydziału Mechaniczno-Technologicznego PRz w Stalowej Woli Aleksander Mazurkow zaznaczył, że oprócz dorosłych, język chiński, tamtejszą kulturę, poznają też przedszkolaki.
Obecnie zajęcia prowadzą dwie chińskie lektorki. Gdy wrócą do swojego kraju, ich miejsce na zajęciach zajmą inni lektorzy z Chin. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ ekr/