Muzeum Mazowieckie w Płocku, znane przede wszystkim ze zbiorów secesji i art deco, wzbogaciło właśnie swą kolekcję powojennego polskiego wzornictwa o 163 eksponaty, w tym meble, tkaniny i ceramikę. Było to możliwe dzięki wsparciu samorządu Mazowsza, który przeznaczył na ten cel 160 tys. zł.
Jak poinformował w piątek Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, kolekcja polskiego powojennego designu w płockiej placówce powiększyła się m.in. o meble zaprojektowane przez Władysława Wołkowskiego, a także o wyroby Spółdzielni Ład oraz ceramikę dekoracyjną z wytwórni Steatyt i Włocławek - w sumie 163 nowych eksponatów. "Na ten cel władze Mazowsza przeznaczyły 160 tys. zł" - podkreślono w komunikacie.
Marszałek Mazowsza Adam Struzik zwrócił uwagę, że Muzeum Mazowieckie to "placówka, która wyróżnia się na tle innych muzeów w kraju nie tylko długoletnią historią, ale też wyjątkową ofertą". Wspomniał przy tym, że secesja czy art deco to stałe wystawy płockiej placówki, które przyciągają wielbicieli sztuki nie tylko z Polski, ale i z zagranicy.
"Co prawda pandemia ograniczyła możliwość zwiedzania i podziwiania eksponatów, ale my nie ustajemy w rozwijaniu naszego muzeum. Płocka placówka ma w swoich zasobach imponujące kolekcje, ale żeby je zaprezentować szerszej publiczności potrzebna jest większa przestrzeń. Dlatego oprócz zakupu nowych eksponatów, inwestujemy w jego rozbudowę" - oświadczył Struzik, cytowany w informacji mazowieckiego samorządu.
Marszałek Mazowsza zapowiedział jednocześnie, że już niebawem nowe sale wystawowe płockiego Muzeum Mazowieckiego powstaną w zaadaptowanej wcześniej na ten cel kamienicy, znajdującej się w pobliżu dotychczasowej siedziby placówki. "Tylko na ten cel w tegorocznym budżecie zarezerwowaliśmy 2,8 mln zł, a w planach mamy kolejne inwestycje" - zaznaczył Struzik.
Jak wyjaśnił Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, zakupione właśnie eksponaty "są dopełnieniem" tworzonej już od kilku lat w Muzeum Mazowieckim w Płocku kolekcji wzornictwa powojennego. "Nowe eksponaty przedstawiają trendy obowiązujące w powojennym polskim designie" - przekazano w komunikacie. Kolekcja została powiększona zarówno o pojedyncze przedmioty, jak stoły, szafy, krzesła, tapczany, tkaniny, rzemiosło, ceramikę, ale również o komplety mebli.
Według mazowieckiego samorządu, zdecydowaną większość nowych nabytków płockiego Muzeum Mazowieckiego stanowi kolekcja wyrobów Spółdzielni Ład, która powstała w 1926 r. w Warszawie z inicjatywy profesorów i studentów Szkoły Sztuk Pięknych, przy czym kolekcja placówki powiększyła się również o komplet mebli projektanta Władysława Wołkowskiego, który w swej twórczości specjalizował się w wyplatanych meblach. Zasoby płockiej placówki wzbogaciły się również o ceramikę dekoracyjną z czołowych polskich wytwórni Steatyt i Włocławek, słynących ze współpracy z projektantami z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego oraz rodzimymi projektantami artystami.
Dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku Leonard Sobieraj tłumaczy, że chociaż placówka ta specjalizuje się w zbiorach secesji i art deco, to budowa kolekcji powojennego designu jest naturalnym kierunkiem jej rozwoju. "Korzenie Spółdzielni Ład sięgają okresu dwudziestolecia, a artyści działający w jej zasobach należeli do czołowych przedstawicieli polskiej odmiany stylu art deco. Uzupełniając swe zasoby o wyroby Ładu uzupełniamy naszą kolekcję dokumentującą rozwój polskiego wzornictwa doby modernizmu – od belle epoque po czasy powojenne" - powiedział Sobieraj. Podkreślił, że placówka, którą kieruje, będzie mogła prezentować "ewolucję polskiego designu" właśnie dzięki wsparciu samorządu Mazowsza.
Jak wyjaśnił dyrektor płockiego Muzeum Mazowieckiego, siedzibą kolekcji wzornictwa powojennego będzie kamienica niedaleko głównej siedziby placówki. "Trwają prace nad przekazaniem tej działki do zasobów muzeum" - dodał Sobieraj.
W tym roku Muzeum Mazowieckie w Płocku, uznawane za najstarsze muzeum publiczne w Polsce, obchodzi 200-lecie istnienia. Placówka powstała w 1821 r. z inicjatywy Towarzystwa Naukowego Płockiego. Od 1963 r. nosi nazwę Muzeum Mazowieckiego, a od 2005 r. działa w odrestaurowanej, secesyjnej kamienicy w centrum miasta - główną część ekspozycji stanowią typowe dla przełomu XIX i XX wieku wnętrza mieszkań, oddające klimat epoki secesji, a także zbiory malarstwa, rzeźby i rzemiosła okresu Młodej Polski. To najbogatsza tego rodzaju kolekcja w kraju, licząca obecnie ok. 9,5 tys. obiektów.
W sąsiednim, dobudowanym budynku, od 2010 r. płockie Muzeum Mazowieckie udostępnia z kolei wystawę historyczną "X wieków Płocka", która prezentuje dzieje miasta, stolicy Polski za panowania Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego, od założenia grodu po II połowę XX wieku. Na ekspozycji tej znajduje się makieta, największy tego typu obiekt w Polsce, o powierzchni ok. 40 metrów kw., przedstawiająca układ urbanistyczny i zabudowę Płocka z końca XVIII wieku.
W tym roku planowane jest otwarcie w zakupionej i odremontowanej w tym celu kamienicy nowej stałej ekspozycji płockiego Muzeum Mazowieckiego - "Sztuka dwudziestolecia międzywojennego i art deco".
Cała kolekcja tej placówki, wraz ze zbiorami działu etnografii, sztuki ludowej Mazowsza oraz Dalekiego Wschodu, liczy obecnie ok. 100 tys. eksponatów. W ramach jubileuszowych obchodów planowane jest wydanie albumów poświęconych tamtejszym zbiorom i ekspozycjom, w tym także nowej wystawie art deco. (PAP)
mb/ aszw/