Obchody 81. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz, przypadające 14 czerwca, z powodu obostrzeń epidemicznych nie będą miały charakteru masowego – podało we wtorek Muzeum Auschwitz.
14 czerwca obchodzony jest w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Obchodom rocznicowym patronują prezydent RP Andrzej Duda oraz minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński.
Obchody rozpocznie 14 czerwca przed południem msza św. w Centrum św. Maksymiliana w podoświęcimskich Harmężach. Po niej nastąpi symboliczne upamiętnienie na terenie byłego obozu Auschwitz I z udziałem oficjalnych delegacji władz państwowych.
„Program obchodów rocznicy został dostosowany do obowiązujących ograniczeń sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa. Niestety nie będą to mogły być obchody o charakterze masowym” – zakomunikował Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum Auschwitz.
Wczesnym popołudniem będzie możliwe indywidualne upamiętnienie na terenie Miejsca Pamięci i złożenie wieńców oraz zniczy przed Ścianą Straceń na dziedzińcu Bloku 11. „Na teren muzeum będą mogły wchodzić w odstępach czasowych dwuosobowe delegacje z uwzględnieniem zasad sanitarnych. Wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie” – dodał Paweł Sawicki.
Złożyć wieńce i znicze będzie można także pod tablicą upamiętniającą I deportację polskich więźniów, która znajduje się na terenie Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Pileckiego w Oświęcimiu. To w piwnicy tego budynku Niemcy umieścili Polaków. Sam obóz Auschwitz nie był jeszcze gotowy na ich przyjęcie.
Paweł Sawicki zaznaczył, że - w dniu rocznicy i specjalnie z tej okazji - w Bank of America Gallery w Union Station w amerykańskim Kansas City odbędzie się oficjalne otwarcie wystawy „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko” przygotowanej przez Muzeum Auschwitz i hiszpańską firmę Musealia.
W czerwcu odbędzie się szereg wydarzeń przygotowanych przez Muzeum Auschwitz oraz współorganizatorów obchodów rocznicowych, wśród których są m.in. samorządy z Tarnowa i Oświęcimia, katolicka diecezja bielsko-żywiecka i oświęcimskie Centrum Żydowskie, fundacje i stowarzyszenia.
Na terenie Miejsca Pamięci zobaczyć będzie można m.in. wystawę plenerową „14 czerwca 1940 r.”. Zaplanowano szereg sesji edukacyjnych i wykładów online. Nastąpi też finał akcji społecznej, której celem było stworzenie wersji wideo książki „Początki Auschwitz w pamięci pierwszego transportu polskich więźniów politycznych” pióra dyrektora muzeum Piotra Cywińskiego. Słowa więźniów odczytywali młodzi Polacy.
O pierwszych polskich więźniach przypomina słuchowisko dokumentalne, które w internecie udostępniło stowarzyszenie Auschwitz Memento. Jest ono zarazem opowieścią o Marianie Kołodzieju, więźniu z pierwszego transportu, autorze niezwykłej wystawy „Labirynty. Klisze pamięci”, znajdującej się w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Słuchowisko jest dostępne pod adresem: http://polacy.auschwitzmemento.pl. Na tej stronie można także obejrzeć relacje świadków oraz filmy dokumentalne.
14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do Auschwitz 728 Polaków. Ten dzień uważany jest za początek działania obozu. Wśród przywiezionych byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Spośród nich wojnę przeżyło 325 osób, zginęło 292, a w przypadku 111 los jest nieznany.
14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do Auschwitz 728 Polaków. Ten dzień uważany jest za początek działania obozu. Wśród przywiezionych byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Spośród nich wojnę przeżyło 325 osób, zginęło 292, a w przypadku 111 los jest nieznany.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków zginęła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ aszw/