Wydarzenia „czarnego czwartku” i śmierć 18-letniego Zbyszka Godlewskiego stały się inspiracją dla powstania jednej z najsłynniejszych ballad tamtych czasów - przypomniał w środę premier Mateusz Morawiecki. „Janek Wiśniewski padł” - śpiewały miliony w latach 80 i był to protest-song tamtej generacji - dodał.
W grudniu 1970 r. na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga doszło do krwawej konfrontacji między protestującymi robotnikami a oddziałami milicji i wojska, których do tłumienia protestów użyły władze PRL. Bezpośrednią przyczyną wybuchu społecznego niezadowolenia, a następnie strajków w Stoczni Gdańskiej im. Lenina i gdyńskiej Stoczni im. Komuny Paryskiej była ogłoszona podwyżka cen podstawowych artykułów spożywczych.
Najtragiczniejszym dniem protestów był 17 grudnia 1970 r., tzw. czarny czwartek, gdy w Gdyni zastrzelono 18 osób, a w Szczecinie – 13 (łącznie w tym mieście zginęło 16 osób). Tego dnia kilkaset osób odniosło poważne obrażenia, wielu także bestialsko pobito. Symbolikę tego dnia oddaje fotografia pochodu niosącego na drzwiach ciało zabitego 18-letniego Zbigniewa Godlewskiego razem z zakrwawioną biało-czerwoną flagą.
Odnosząc się do tych wydarzeń premier napisał na Facebooku: "Warto przypomnieć, że wydarzenia +czarnego czwartku+ i śmierć 18-letniego Zbyszka Godlewskiego stały się inspiracją dla powstania jednej z najsłynniejszych ballad tamtych czasów".
"+Janek Wiśniewski padł+ - śpiewały miliony w latach 80 i był to protest-song tamtej generacji młodych ludzi. Autorem tekstu jest Krzysztof Dowgiałło" - przypomniał szef polskiego rządu.
Według oficjalnych danych, śmierć na Wybrzeżu poniosło 45 osób, a 1165 zostało rannych. Wiele osób jest jednak przekonanych, że ofiar śmiertelnych musiało być więcej. W Gdańsku 15 i 16 grudnia zginęło łącznie 9 osób, w tym jeden milicjant. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ aszw/