Ponad 300 punktów liczy program tegorocznej, 11. Industriady, święta Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego. Ze względu na epidemię koronawirusa nie będzie dużych wydarzeń masowych, święto potrwa też jeden dzień, a nie dwa lub trzy, jak w poprzednich latach.
Utworzony ponad 10 lat temu przez samorząd regionu Szlak Zabytków Techniki skupia obecnie 43 najciekawsze obiekty dziedzictwa przemysłowego w woj. śląskim.
Coroczne święto Szlaku, "Industriada", stało się w ostatnich latach świętem całego zróżnicowanego kulturowo i historycznie woj. śląskiego. Jest to weekendowa impreza wypełniona koncertami, wystawami, zawodami sportowymi, prezentacjami czy możliwościami zwiedzania niedostępnych na co dzień miejsc. Co roku jej główna część odbywa się w sobotę, w tym roku termin wyznaczono pierwotnie na 6 czerwca.
W kwietniu br. marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski informował, że wskutek ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa Industriadę przełożono na wrzesień. Na poniedziałkowej konferencji prasowej w Zabrzu koordynatorzy święta z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu potwierdzili, że dokładna data to 26 września, a Industriada odbędzie się w 36 obiektach na terenie 23 miast.
Jeszcze w ub. roku koordynatorem szlaku i głównym organizatorem święta był wyspecjalizowany referat dziedzictwa przemysłowego w urzędzie marszałkowskim. 4 lutego br. - decyzją zarządu województwa - funkcje te przejęło współprowadzone przez samorządy woj. śląskiego oraz Zabrza Muzeum Górnictwa Węglowego.
W poniedziałek dyrektor Muzeum Bartłomiej Szewczyk sygnalizował, że tegoroczne wydarzenie będzie organizowane inaczej, niż do tej pory – różnice są wymuszone przez rzeczywistość związaną z epidemią.
„Ważna zmiana – rezygnujemy z największych wydarzeń plenerowych o charakterze masowym, ze względu na warunki covidowe. A więc nie będzie wydarzeń najbardziej w poprzednich edycjach widocznych: +Rozruchu maszyn+ i hucznego finału. Będzie natomiast 301 wydarzeń o trochę mniejszej skali: wydarzenia o charakterze artystycznym, koncerty, przedstawienia teatralne, ale też spotkania, prelekcje, gry, pokazy czy tematyczne zwiedzanie obiektów i tras turystycznych” – wymieniał Szewczyk.
Choć nie będzie hucznego otwarcia święta, zostanie ono zainaugurowane ważnym wydarzeniem w Zabrzu. Na terenie Sztolni Królowa Luiza, przed maszynownią szybu Carnall, o godz. 10. zaplanowano pierwszy po paroletnim remoncie rozruch dla szerokiej publiczności tamtejszej ponadstuletniej parowej maszyny wyciągowej. Industriada zakończy się o godz. 22. w Browarze Obywatelskim w Tychach koncertem Marcina Wyrostka i orkiestry Aukso, połączonym z mappingiem.
Zapowiadany już wiosną br. programowy motyw tegorocznej Industriady to: "Natura w przemyśle". „Będziemy przez cały ten dzień przy okazji różnych wydarzeń starali się mówić, jak te dwie wydawałoby się zupełnie różne rzeczywistości wzajemnie przenikają się, czasami współpracują ze sobą, czasami walczą, bo przemysł to również walka z naturą, co najwyraźniej widać w górnictwie” – mówił w poniedziałek Szewczyk.
„Będziemy starali się mówić również o tym, w jaki sposób przemysł zmienia naturę, środowisko naturalne; niestety historycznie najczęściej była to zmiana negatywna. To jest też wielkie doświadczenie nas wszystkich jako mieszkańców Śląska i wielka lekcja na przyszłość, w jaki sposób rozwijać działalność przemysłową, aby ona nie była skonfliktowana ze środowiskiem naturalnym” – wskazał dyrektor muzeum.
Szczegóły programu tegorocznego święta oraz wydarzeń poprzedzających i towarzyszących (w tym m.in. kwestie opłat i rezerwacji) znajdują się na stronie industriada.pl. Podobnie jak w poprzednich latach, między obiektami Industriady będzie można podróżować bezpłatnie Kolejami Śląskimi i autobusami Zarządu Transportu Metropolitalnego (ZTM) – na podstawie specjalnych kuponów dostępnych na stronie KŚ i samego święta.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ dki/