Marian Rejewski ze swoimi kolegami udowodnił, że Polacy mogą skutecznie realizować najbardziej ambitne, najtrudniejsze wyzwania – powiedział w środę w Bydgoszczy minister Andrzej Adamczyk podczas uroczystości nadania imienia kryptologa dworcowi Bydgoszcz Główna.
Wraz z ministrem infrastruktury w uroczystości wzięli udział m.in. szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber i prezes Polskich Kolei Państwowych Krzysztof Mamiński. W holu dworca odsłonięto tablicę poświęconą Rejewskiemu.
"Pan Marian Rejewski był człowiekiem swoich czasów. W latach 30. uznano, że nikt, żaden umysł ludzki nie jest w stanie przełamać geniuszu niemieckich konstruktorów, którzy zbudowali Enigmę. Okazało się, że są Polacy, którzy potrafią to zrobić, są Polacy zdolni złamać szyfry, których wydałoby się nie da się złamać. Udowodnił to pan Marian Rejewski ze swoimi kolegami, że Polacy mogą skutecznie realizować najbardziej ambitne, najtrudniejsze wyzwania" - powiedział minister infrastruktury.
Adamczyk, podkreślił, że złamanie kodów Enigmy przyczyniło się w istotny sposób do upadku Trzeciej Rzeszy, zakończenia drugiej wojny światowej.
Minister infrastruktury odniósł się również do sytuacji na polskiej kolei.
"Celem rządu Prawa i Sprawiedliwości jest nowoczesna, komfortowa, ale szczególnie bezpieczna polska kolej i realizujemy ten plan skutecznie i sukcesywnie, wydając olbrzymie środki. Angażujemy środki na rewitalizację, restrukturyzację i naprawę tego, co przez kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt lat doprowadziło polską kolej do tych bez mała najgorzej notowanych w Europie" - mówił. minister.
Adamczyk podkreślił, że jest przekonany, że możliwe jest wprowadzenie polskiej kolei do czołówki transportowej nie tylko w Europie, ale i na świecie, ale konieczne są ogromne wysiłki i nakłady na tabor, szlaki kolejowe, dworce i przystanki.
Minister zwrócił uwagę, że PKP dbają o dynamiczny rozwój, ale także o pamięć o wielkich Polaków, chociażby przez nadawanie dworcom imion. Swoich patronów mają m.in. Warszawa Centralna - Stanisława Moniuszki, Warszawa Wschodnia - Romana Dmowskiego, Kraków Główny - marszałka Józefa Piłsudskiego.
Minister Schreiber, który należał do pomysłodawców nadania bydgoskiemu dworcowi imienia Rejewskiego podkreślił, że ta inicjatywa łączy bydgoszczan, niezależnie od podglądów politycznych i spojrzenia na niektóre bieżące sprawy.
Prezes PKP Krzysztof Mamiński przypomniał, że dworzec Bydgoszcz Główna powstał w 1851 r., a jeden z budynków został wybudowany od nowa w 2015 r. jako nowoczesny obiekt kolejowy.
"Nie można było sobie wymyślić lepszej kandydatury na patrona dworca w Bydgoszczy. Przypominamy i utrwalamy pamięć słynnego bydgoskiego, polskiego kryptologa, człowieka, który z zespołem swoich przyjaciół przyczynił się do złamania największych tajemnic Rzeszy. Tak robimy i będziemy robić jako polska kolej. Projekt nadawania dworcom imion trwa od kilkunastu miesięcy i będzie trwał jeszcze wiele lat" - powiedział Mamiński.
Marian Rejewski (ur. 16 sierpnia 1905 r. w Bydgoszczy - zm. 13 lutego 1980 r. w Warszawie), polski matematyk i kryptolog, był do 1939 r. pracownikiem wywiadu wojskowego (Biuro Szyfrów nr 4). Stworzony przez niego wspólnie z Jerzym Różyckim i Henrykiem Zygalskim zespół w styczniu 1933 r. złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma i zbudował jej działającą kopię.
Rejewski, jako jedyny z zespołu, wrócił po wojnie w 1946 r. z Wielkiej Brytanii do Polski, gdzie czekała na niego żona i dwójka dzieci. Do emerytury pracował w bydgoskich zakładach na podrzędnych stanowiskach. Prawdę o swych dokonaniach ujawnił w napisanych w 1967 r. wspomnieniach.
W Bydgoszczy są liczne upamiętnienia Rejewskiego. To m.in. pomnik, tablice pamiątkowe i mural, a jego imię noszą ulica, szkoła i jeden z tramwajów. PAP)
autor: Jerzy Rausz
rau/ skr/