400 weteranów II wojny światowej, w tym powstańcy warszawscy, otrzyma paczki zawierające polskie produkty spożywcze. Akcja „Paczka dla Kombatanta” organizowana jest dla samotnych i potrzebujących weteranów z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości.
"Paczka dla Kombatanta" to przedsięwzięcie realizowane przez Fundację Cultura Memoriae i Fundację PGE. Patronat honorowy nad nim objął szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
"Paczki dla kombatantów oraz osób represjonowanych, przygotowane przez Fundację PGE i Fundację Cultura Memoriae z okazji Narodowego Święta Niepodległości, to kolejna akcja, która pokazuje, jak ważna dla pokoleń współczesnych jest troska o wszystkich tych, którzy podczas drugiej wojny światowej walczyli i cierpieli za to, aby Polska była wolna" - podkreślił Kasprzyk w liście odczytanym w środę na konferencji prasowej w Warszawie.
"Nasz dług wdzięczności wobec nich jest nie do spłacenia. Tak naprawdę w progu domu każdego z naszych bohaterów narodowych powinien codziennie stawać ktoś ze słowami: dziękujemy za wolną Polskę" - dodał szef UdsKiOR.
Rzeczniczka prasowa Urzędu ds. Kombatantów Julita Turos zwróciła uwagę, że organizacje pozarządowe coraz częściej biorą pod swoją opiekę weteranów II wojny światowej lub osoby, które w przeszłości były represjonowane z powodów politycznych. "Pomagają im na co dzień, przede wszystkim dlatego, że często są to osoby albo schorowane, albo też samotne" - podkreśliła. Dodała też, że akcja "Paczka dla Kombatanta" to doskonała okazja, by nie tylko zrobić bohaterom narodowym miłą niespodziankę, ale także - przy zachowaniu ścisłego reżimu sanitarnego - spotkać się z nimi, porozmawiać i zapewnić o wdzięczności.
Paczki dla samotnych i potrzebujących weteranów II wojny światowej, także osób represjonowanych, dostarczą wolontariusze Fundacji Cultura Memoriae, przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego. Lista adresatów została ustalana ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warszawa, Związkiem Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz Klubem Byłych Więźniarek KL Ravensbrück. Sponsorem "Paczki dla Kombatanta" jest Fundacja PGE.
"Bądźmy blisko naszych kombatantów dziękując im za walkę i zaangażowanie w odzyskanie wolności przez Polskę" - apelowała prezes Fundacji Cultura Memoriae Hanna Nowakowska, podkreślając, że paczki w trudnym czasie pandemii będą dowodem "narodowej dbałości o uhonorowanie żywych świadków historii".
Wiceprezes Fundacji Cultura Memoriae ks. dr Robert Ogrodnik, który również zwrócił uwagę, że okresie epidemii należy szczególnie zadbać o osoby starsze i weteranów, poinformował z kolei, że paczki będą zawierać wyłącznie polskie produkty, by wspierać polskich przedsiębiorców.
"To wyroby spożywcze o długoterminowym okresie przydatności; są to też produkty z gatunku wyrobów cukierniczych, produkty także spożywcze mięsne; to są także kawa, herbata. Oczywiście te produkty spożywcze są dostosowane do wieku i do potrzeb i do możliwości fizycznych naszych bohaterów narodowych, naszych kombatantów. Trudno jest mi tutaj w tym momencie wyliczać, bo to ma być niespodzianka" - mówił duchowny, zaznaczając też, że kombatanci są "brylantami w koronie Rzeczypospolitej".
"Spotkamy się 11 listopada z niektórymi osobami, natomiast ze wszystkimi innymi naszymi beneficjentami spotkamy się poprzez naszą świąteczną niepodległościową paczkę" - zapowiedział ks. Ogrodnik.
Wiceprezes Fundacji PGE Anna Kęzik przekazała, że dla Fundacji PGE akcja "Paczka dla Kombatanta" jest "przejawem troski o tych, którzy w jednym z najtrudniejszych dla Polski momentów byli gotowi poświęcić dla niej wszystko, w tym własne życie". "Fundacja kultywuje pamięć o ważnych wydarzeniach z kart historii Polski oraz wspiera projekty, których celem jest pielęgnowanie pamięci o bohaterach, którzy walczyli dla Polski o lepszą przyszłość" - zapewniła.
Akcja "Paczka dla Kombatanta" w tym roku organizowana jest po raz czwarty. W 2016 r. do weteranów II wojny światowej trafiło 500 paczek świątecznych. Kombatanci podkreślali wówczas, że pomoc ta jest dla nich ważna nie tylko z materialnego, ale także z psychologicznego punktu widzenia. (PAP)
nno/ dki/