Pod koniec kwietnia Geopark Świętokrzyski otrzyma certyfikat Światowego Geoparku UNESCO. Instytucja zabiegała o to od czterech lat.
Geopark Świętokrzyski obejmuje obszar pięciu gmin: Kielc, Chęcin, Morawicy, Nowin i Piekoszowa. Na ich terenie występują m.in. unikatowe rezerwaty przyrody nieożywionej: Jaskinia Raj, Kadzielnia, Wietrznia czy Góra Miedzianka. Dziedzictwo geologiczne powiązane jest z wartościami historycznymi i kulturowymi w tym tradycjami górniczymi - liczne pozostałości historycznego górnictwa kruszcowego i skalnego. W 1996 roku znaczna część tego obszaru została objęta ochroną jako Chęcińsko-Kielecki Park Krajobrazowy.
Geopark Świętokrzyski stara się o przyznanie certyfikatu UNESCO od 2017 roku. Jak powiedział w piątek PAP Mirosław Hejduk, dyrektor centrum edukacyjnego Geonatura Kielce przedstawiciele instytucji otrzymali już zaproszenie na uroczystość przekazania dokumentu, która odbędzie się 22 kwietnia.
Geopark Świętokrzyski obejmuje obszar pięciu gmin: Kielc, Chęcin, Morawicy, Nowin i Piekoszowa. Na ich terenie występują m.in. unikatowe rezerwaty przyrody nieożywionej: Jaskinia Raj, Kadzielnia, Wietrznia czy Góra Miedzianka.
"Przeszliśmy wieloletnią procedurę, spełnialiśmy wszystkie wymogi, jakie były przed nami stawiane i teraz możemy z dużą radością i niemal stuprocentową pewnością powiedzieć, że mamy ten prestiżowy certyfikat. Przekazanie dokumentu odbędzie się w formule online. Podczas spotkania jeszcze raz zaprezentujemy walory turystyczne, przyrodnicze i kulturowe tego obszaru" – powiedział Mirosław Hejduk.
Dyrektor zaznaczył, że korzyścią uzyskania certyfikatu UNESCO jest przede wszystkim wzmocnienie turystycznej marki Kielc i sąsiednich gmin.
Obecnie w Światowej Sieci Geoparków UNESCO jest 147 placówek z 41 krajów. Jedynym obiektem z Polski jest Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa w województwie lubuskim.
"Nasze geologiczne skarby będzie łatwiej wykorzystać marketingowo, ponieważ o marce UNESCO słyszał każdy. Obecnie turyści coraz chętniej szukają atrakcji na otwartej przestrzeni w plenerze. Tę ofertę, jako miasto, mamy idealnie skrojoną. Dlatego chcemy też promować nasze hasło +Kielc Naturalnie+" – dodał.
Obecnie w Światowej Sieci Geoparków UNESCO jest 147 placówek z 41 krajów. Jedynym obiektem z Polski jest Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa w województwie lubuskim. (PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga
wdz/ skr/