Wystawa fotograficzna, spotkania z gdańskimi pisarkami i spacer śladami XVIII-wiecznego naukowca Nataniela Mateusza Wolfa – te m.in. atrakcje złożą się na organizowane w niedzielę Święto Ulicy Biskupiej w historycznym centrum Gdańska.
Impreza jest organizowana trzeci rok z rzędu. Przygotowuje ją Stowarzyszenie Waga mające siedzibę przy ul. Biskupiej – drodze na łagodnych stokach Biskupiej Górki i zabudowanej z obu stron historycznymi kamienicami. Hasło tegorocznej edycji święta brzmi "Dostrzegalnia Sztuki i Talentów na Biskupiej". W ramach imprezy, w niedzielę, w różnych punktach tej ulicy czekać będą na chętnych liczne atrakcje.
Na zapleczu budynku przy Biskupiej 4 znajdzie się punkt dla dzieci. Organizatorzy zapraszają je na animacje, gry i zabawy. Po południu w miejscu tym zaplanowano też m.in. spotkanie z dwoma gdańskimi pisarkami – Barbarą Piórkowską i Ewą Baniecką.
Wzdłuż ulicy Biskupie staną stanowiska dla pleneru malarskiego. W jego ramach prezentowane będą prace lokalnych twórców, a goście będą mogli spróbować swoich sił w tworzeniu obrazów pt. "Przyszłość Biskupiej Górki".
We wnętrzu lokalu przy ul. Biskupiej 4 czynna będzie wystawa fotograficzna "Pod dachami Biskupiej Górki". Złożą się na nią zdjęcia wykonane przez Annę Kazińską-Olejniczak na poddaszach przedwojennych budynków Biskupiej Górki. Chętni będą mogli wziąć udział w spotkaniu z autorką prac.
Częścią święta będzie też spacer z lokalną przewodniczką Magdaleną Kamrowską. Poprowadzi ona gości na dwugodzinny spacer śladami związanego z Biskupią Górką XVIII-wiecznego uczonego Nataniela Mateusza Wolfa.
W ramach imprezy zaplanowano też dwa plenerowe koncerty. Na kamiennych schodach przy kamienicy pod numerem 17 wystąpi zespół Zagan Acoustic, grający muzykę z pogranicza awangardy, jazzu i folku. Z kolei pod drzewem przy Biskupiej 32 zagra Remont Pomp, grający muzykę etniczną i awangardową
Ulica Biskupia to główna arteria Biskupiej Górki – historycznej dzielnicy Gdańska w bezpośrednim sąsiedztwie Głównego Miasta. Przed wiekami znajdowała się tu wioska, która należała do zwierzchników gdańskiego Kościoła – działały tu wówczas folwarki, istniał też dwór – rezydencja biskupów włocławskich.
W XVI w. na terenie Biskupie Górki rozpoczęto budowę różnego rodzaju umocnień, a później fortyfikacji mających służyć obronie Głównego i Starego Miasta. Na początku XIX w. powstały tam choćby – zachowane do dziś – koszary.
W XVIII w. ówczesny wybitny gdański lekarz, astronom i przyrodnik Nataniel Mateusz Wolff (1724-1784) – członek londyńskiego Royal Society i gdańskiego Towarzystwa Przyrodniczego – wybudował na szczycie w Biskupiej Górki obserwatorium astronomiczne, które nazwał "Dostrzegalnią gwiazd". Po śmierci uczonego pochowano w pobliżu obserwatorium. W ub.r. Stowarzyszenie Biskupia Górka i Fundacja na rzecz Odzyskania Dzieł Sztuki "Latebra" odnalazły miejsce pochówku Wolfa.
Na przełomie XIX i XX w. u podnóża i na łagodnym stoku Biskupiej Górki wybudowano zespół kamienic, z których większość przetrwała do dziś. W najwyższym punkcie wzniesienia stoi z kolei zbudowane w latach 30. XX w. schronisko młodzieżowe.
Z Biskupiej Górki rozciąga się bardzo malowniczy widok na leżące nieopodal Główne Miasto z jego najważniejszymi zabytkami – Ratuszem Głównomiejskim czy z bazyliką Mariacką. (PAP)
Autor: Anna Kisicka
aks/ joz/