Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, wraz włókniarkami i włókniarzami byłych zakładów „Poltex”, zainaugurowała w piątek obchody 200-lecia Łodzi przemysłowej. Wydarzenie odbyło się na Rynku Włókniarek Łódzkich na terenie Manufaktury.
W trakcie inauguracji Zdanowska podkreśliła, że przemysłowa Łódź zbudowana została dzięki ciężkiej pracy włókniarek i włókniarzy.
"Dziś w symboliczny sposób chcemy złożyć przede wszystkim hołd tym, dzięki którym miasto powstało. Efekty tego ducha i ciężkiej pracy pozostały, czyli miasto z unikatową, związaną z przemysłem i tkanką miejską architekturą czy wielokulturowością" - powiedziała prezydent Łodzi.
Obchody otworzył projekt "200 lat ulicy Ogrodowej" i prezentacja wystawy fotografii archiwalnych, przygotowanej przez stowarzyszenie byłych włókniarzy i włókniarek oraz sympatyków historii Łodzi "Ludzie Fabryki". Z okazji 200-lecia Łodzi Przemysłowej wydana została także Kronika Miasta Łodzi, na razie w wersji internetowej.
Miasto planuje szereg innych wydarzeń związanych z obchodami. Pod hasłem "200 lat Łodzi Przemysłowej" w przyszłym roku mają odbyć się Targi na Styku Kultur. Planowane są również historyczne warsztaty włókiennicze dla młodzieży, a także akcja filmowo-zdjęciowa w mediach społecznościowych przybliżająca historię łódzkich fabryk.
W planach jest również rozpisanie międzynarodowego konkursu na najlepsze budowle charakteryzujące Łódź w kreatywnym trybie gry komputerowej Minecraft.
W trakcie obchodów przypomniano, że dokładnie 200 lat temu, 18 września 1820 roku, przyjęto ustawę rządową Królestwa Polskiego, która dała możliwość utworzenia miast fabrycznych na bazie dóbr państwowych i sprowadzenia tam osadników z zagranicy. Drugi dokument, z 30 marca 1821 roku, zawarty w Zgierzu, precyzuje przywileje dla nowo przybyłych rzemieślników.
Od jesieni 1820 roku do wiosny 1821 roku kształtowały się zręby Łodzi przemysłowej, która w krótkim czasie stała się głównym centrum włókiennictwa na terenach Królestwa, a także w Europie. Bezpośrednim wykonawcą i wizjonerem tej idei był Rajmund Rembieliński ówczesny prezes Komisji Województwa Mazowieckiego, który wskazał Łódź jako możliwy ośrodek rozwoju przemysłu włókienniczego.
To on wytyczył Nowe Miasto, pierwszą osadę sukienników, a potem Łódkę i kolejne kolonie. Obok Rembielińskiego do dynamicznego rozkwitu Łodzi przyczynili się także: namiestnik gen. Józef Zajączek, Stanisław Staszic, Franciszek Drucki-Lubecki, Tadeusz Mostowski, a potem sławne rody fabrykanckie: Geyerów, Grohmanów, Scheiblerów, Bidermannów, Poznańskich i wielu innych przedsiębiorców wielu narodowości.
W ciągu zaledwie 100 lat z rolniczego miasteczka, liczącego kilka tysięcy mieszkańców Łódź przekształca się w wielką metropolię z pół milionem obywateli, setkami fabryk i warsztatów. Pozycję lidera polskiego włókiennictwa miasto zachowało w okresie II Rzeczypospolitej, a potem także w czasach PRL. Po transformacji monokultura przemysłowa upadła, a Łódź poszukuje nowych dróg rozwoju także w innych branżach: produkcji sprzętu AGD, logistyce, sektorze usług biurowych, branży IT, nowoczesnych technologii i przemysłów kreatywnych.
Centrum handlowo-rozrywkowe Manufaktura mieści się na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego jednego z najsłynniejszych XIX-wiecznych łódzkich fabrykantów pochodzenia żydowskiego i ważnej dla historii miasta postaci. Po II wojnie światowej działały tu Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. Juliana Marchlewskiego, później "Poltex" zatrudniające ok. 10 tys. pracowników. (PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/aszw/