Kapitan Adam Wiśniewski, fundator i prezes Fundacji Ocean Marzeń, organizującej rejsy dla młodzieży z rodzinnych domów dziecka i domów dziecka, został laureatem tegorocznej Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza.
O wyłonieniu laureata jubileuszowej, dziesiątej edycji Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza, poinformował w środę prezes zarządu Press Club Polska Marcin Lewicki.
"Kapitan Adam Wiśniewski jest pomysłodawcą Młodzieżowego Programu Edukacji Żeglarskiej, który skupia działania na odkrywaniu wśród chłopców i dziewcząt z rodzinnych domów dziecka i domów dziecka ich silnych stron tak, by w życiu codziennym realizowali marzenia i osiągali zamierzone cele. Służy temu program, którego głównym elementem są rejsy morskie i śródlądowe" – podkreślono w komunikacie prasowym.
Mimo ograniczeń epidemicznych działalność Młodzieżowego Programu Edukacji Żeglarskiej nie została przerwana.
"Zorganizowano siedem rejsów, wdrażając nowatorskie rozwiązanie polegające na zastosowaniu zasady +jeden jacht – jeden adres+ tak, by w rejsie brali udział wychowankowie i wychowawcy z jednej placówki. Rok 2020 był dziesiątym rokiem prowadzenia programu. Przez te lata zorganizowano m.in. 56 rejsów i szkoleń na Mazurach oraz 18 rejsów morskich na Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym, w których uczestniczyło 900 dzieci" – podano.
Nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza stanowi medal i 10 tys. złotych.
Kapituła konkursu przyznała też nagrodę specjalną w postaci medalu, którą uhonorowano Uniwersytet Morski w Gdyni za "stuletnie trwanie na straży edukacji morskiej polskiego społeczeństwa".
"Uniwersytet Morski to niekwestionowana chluba nie tylko Gdyni, ale również całej Polski. Uczelnia wypuszcza w świat świetnie przygotowanych specjalistów. Jej mury opuściło wielu kapitanów żeglugi wielkiej, oficerów mechaników, profesorów, naukowców, żeglarzy, podróżników czy pisarzy. Uniwersytet Morski w Gdyni wykształcił najlepszych polskich marynarzy i żeglarzy. To kolebka Polski morskiej" – uzasadnił werdykt kapituły Waldemar Heflich.
Nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza przyznała kapituła w składzie: Mariusz Wiktorowicz, syn kapitana (przewodniczący), Mira Urbaniak i Marek Padjas (Bractwo Kaphornowców), przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska, wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk i Waldemar Heflich (Press Club Polska, nowezagle.pl).
Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się w Gdyni po zniesieniu ograniczeń epidemicznych.
Nagroda im. kapitana Leszka Wiktorowicza została ustanowiona w celu uhonorowania wyjątkowych dokonań żeglarskich, osiągnięć w dziedzinie wychowania morskiego młodzieży lub kształtowania świadomości morskiej.
Leszek Wiktorowicz urodził się w 1937 r. w Boreczku na Podkarpaciu. W 1952 r. przeniósł się do Trójmiasta. Studiował w Oficerskiej Szkole Marynarki Wojennej (dziś Akademia Marynarki Wojennej), ukończył Państwową Szkołę Morską (dzisiejsza Akademia Morska). Żeglarską służbę rozpoczął w 1962 r. na żaglowcu Dar Pomorza" na którym po kilku latach osiągnął stopień I oficera. Pracował też na statkach handlowych Polskiej Żeglugi Morskiej. W 1977 r. objął po raz pierwszy dowództwo tankowca Siarkopol.
W latach 1981-1982 Wiktorowicz nadzorował w Stoczni Gdańskiej prace związane z budową Daru Młodzieży. W dziewiczym rejsie jednostki pełnił funkcję kierownika nauk, następnie objął stanowisko komendanta, które piastował – z przerwami – przez niemal 25 lat.
Przeszedł do historii polskiego żeglarstwa dzięki wyczynowi z lat 1987-1988, kiedy dowodził w najbardziej spektakularnym w dziejach polskiej floty i szkolnictwa morskiego rejsie fregaty – wyprawie dookoła świata, po wodach Oceanu Południowego, wokół trzech przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn. Podczas tego rejsu Wiktorowicz przeszedł pod pełnymi żaglami pod mostem Harbour Bridge w Sydney (Australia).
Zmarł w 2010 r. w Gdyni.(PAP)
Autor: Robert Pietrzak
rop/ joz/