Naturalnej wielkości rzeźby prezentujące postaci m.in. Adama Małysza, Anity Włodarczyk, Tomasza Majewskiego od czwartku są prezentowane na wystawie „Start” w hali głównej dworca Warszawa Centralna. Ekspozycja czynna będzie do 28 lutego.
"Wystawę +Start+ przygotowaliśmy specjalnie z okazji 102. rocznicy powstania Polskiego Komitetu Olimpijskiego i jednocześnie dla przypomnienia polskich olimpijczyków i paraolimpijczyków, którzy kształtowali wizerunek Polski na świecie przez ostatnie 100 lat" – powiedział Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura Programu "Niepodległa". "Nie bez znaczenia był też udział Polaków w igrzyskach w 2021 roku w Tokio i w nadchodzących igrzyskach zimowych Pekinie. Dlatego teraz, na tydzień przed igrzyskami, udostępniamy wystawę w samym centrum Warszawy" – dodał Kirejczyk.
Na stronie "Niepodległej" podano, że wystawa składa się z naturalnych rozmiarów rzeźb w wyrazistych kolorach olimpijskich. "Wśród przedstawionych postaci można znaleźć mistrzów sportu z ostatnich 100 lat" - podano.
Biuro Programu "Niepodległa" przekazało, że "naturalnych rozmiarów rzeźby stworzone zostały przy użyciu nowoczesnej techniki druku 3D, a następnie poddano je tradycyjnej obróbce rzeźbiarskiej".
"Sportowców można zobaczyć w pozach charakterystycznych dla uprawianej przez nich dyscypliny. Kolorystyka rzeźb nawiązuje do podstawowych barw tworzących olimpijskie kręgi" - dodano.
W informacji "Niepodległej" podkreślono, że wymiar symboliczny ma tytuł wystawy – "słowo +Start+, zrozumiałe w wielu językach, jest wstępem do niejednej sportowej historii, opowieści o biciu rekordów, przełamywaniu słabości, duchu fair play i gorących emocjach".
Autorami rzeźb są Sebastian Lautsch i Maciej Hrynyszyn. Przypomniano, że "obaj twórcy wykorzystywali swoje doświadczenie m.in. podczas tworzenia serialu +Wiedźmin+" (pierwszy z nich modelował postaci, drugi pracował przy efektach specjalnych).
Wystawa na Dworcu Centralnym w Warszawie nawiązuje do rozpoczynających się 4 lutego 2022 r. XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.
Jak przypomniano, "Polacy startują w zimowych igrzyskach olimpijskich od pierwszej edycji – już na przełomie stycznia i lutego 1924 r. rywalizowali w francuskim Chamonix". "Na pierwszy medal trzeba było jednak czekać ponad 30 lat – brąz zdobył w 1956 r. Franciszek Gąsienica Groń w kombinacji norweskiej" - czytamy na stronie "Niepodległej".
"Pierwszym Polakiem szczycącym się zimowym tytułem mistrza olimpijskiego został skoczek narciarski Wojciech Fortuna w 1972 r. Łącznie Polska ma w swoim dorobku 22 medale zimowych igrzysk (7 złotych, 7 srebrnych, 8 brązowych)" - napisano. "Ciekawostkę stanowi fakt, że Polska jest jednym z krajów, które wzięły udział we wszystkich edycjach tego święta sportu" - dodano.
W przestrzeni Dworca Centralnego na zwiedzających czekają rzeźby: Adama Małysza (skoczek narciarski), Tomasza Majewskiego (lekkoatleta), Haliny Konopackiej (lekkoatletka), Jerzego Kuleja (bokser), Janusza Kusocińskiego (biegacz), Ryszarda Szurkowskiego (kolarz), Huberta Wagnera (siatkarz i trener siatkarski) oraz Anity Włodarczyk (lekkoatletka).
Ekspozycja czynna będzie do 28 lutego.
Organizatorami wystawy są Biuro Programu "Niepodległa", Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polskie Koleje Państwowe S.A. Patronatem honorowym wystawę objęły Polski Komitet Olimpijski oraz Polski Komitet Paraolimpijski.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski, Katarzyna Krzykowska
gj/ ksi/ dki/