Trwa kolejna edycja projektu Polskiej Fundacji Narodowej „Zwiastun”. Jego celem jest promocja wizerunku i budowanie pozytywnej świadomości na temat Polski wśród żołnierzy Paktu Północnoatlantyckiego stacjonujących w Polsce – podaje PFN.
Polska Fundacja Narodowa od 2017 roku współpracuje z Batalionową Grupą Bojową NATO z Bemowa Piskiego. W ramach tej współpracy organizuje wyjazdy edukacyjne skierowane do żołnierzy wojsk NATO, prezentując im polską historię, kulturę, przyrodę i dziedzictwo narodowe.
Kolejna edycja projektu PFN "Zwiastun", który jest skierowany do żołnierzy sił sojuszniczych, trwa od 7 do 11 stycznia. "Żołnierze z Batalionowej Grupy Bojowej NATO pokonają prawie 1600 kilometrów, poznając Polskę. Wspólnie odwiedzimy wiele istotnych z perspektywy naszych dziejów miejsc pamięci" - podała PFN.
"W programie wyjazdu znalazły się lokacje nierozerwalnie związane z polską historią jak Wawel, budynek Poczty Polskiej w Gdańsku, Westerplatte oraz byłe niemieckie obozy KL Auschwitz i KL Stutthof. Nie zabraknie również zwiedzania Krakowa, wizyty w Sukiennicach, podkrakowskiej kopalni soli w Wieliczce czy gdańskiego Głównego Miasta. Żołnierze NATO zobaczą również Gdynię - sztandarową inwestycję dwudziestolecia międzywojennego – gdzie odwiedzą Muzeum Emigracji" - zapowiedziała Fundacja.
W ocenie prezesa PFN Marcina Zarzeckiego projekt "Zwiastun" z sukcesami buduje pozytywną świadomość na temat Polski wśród oficerów i żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO. "Kadra oficerska i żołnierze NATO potrzebują konkretnego wsparcia w zakresie edukacji publicznej, i naturalnym jest, że w państwach, w których rezydują, organizowane są właściwe działania" - zaznaczył Zarzecki.
"PFN stanowi podstawową organizację, która podjęła to wyzwanie. Program +Zwiastun+ z sukcesami buduje także platformę wymiany wzajemnych relacji. Wspólnie wypracowaliśmy formułę edukacyjnej współpracy, która po prostu się sprawdza i kształtuje wzajemne zaufanie" - podkreślił prezes zarządu PFN.
Według wiceprezesa PFN Michała Górasa naczelnym zadaniem, a jednocześnie wyzwaniem projektu "Zwiastun" jest intencja aktywnego dialogu ze stacjonującymi w Polsce kadrą oficerską i żołnierzami sił NATO.
"Projekt nieustannie ewoluuje i intensywnie się powiększa, co jest konsekwencją bieżącej sytuacji politycznej i militarnej. Z perspektywy PFN niezmiernie ważny jest dialog, budowanie relacji zawartych w ramach wspólnych działań, a także wymiana doświadczeń kulturowych oraz realne zainteresowanie żołnierzy Grupy Batalionowej NATO historią i kulturą Polski" – powiedział Góras.(PAP)
agzi/ ok/