
Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek „150 lat Muzeum Polskiego w Rapperswilu”. Na znaczku przedstawiono Kolumnę Barską - pomnik z orłem na szczycie, który powstał z inicjatywy Władysława Bröel-Platera, założyciela Muzeum Polskiego w szwajcarskim Rapperswilu. Kolumna znajduje się obecnie przed będącym siedzibą Muzeum Zamkiem Rapperswil.
Oprócz znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Przedstawiony został na niej średniowieczny zamek, który odnowiono staraniem Bröel-Platera.
“Historia Muzeum podziela i skupia w sobie, jak w soczewce, los polskiego narodu na przestrzeni ostatniego półtorawiecza. W zamyśle twórców miała to być instytucja kultywująca rangę Rzeczypospolitej, będąca wizytówką polskiej kultury. Już samo założenie i utrzymanie Muzeum Narodowego Polskiego, taką nazwę otrzymało w 1870 r., na obczyźnie, przez emigrantów, bojowników dwóch zakończonych klęską powstań narodowych, a jednak zdolnych do finansowego i organizacyjnego wysiłku, budziło podziw i szacunek” - powiedziała, cytowana w komunikacie, Anna Buchmann, dyrektor Muzeum.
Muzeum Polskie w Rapperswilu zostało założone w 1870 roku przez polityka emigracyjnego hrabiego Władysława Bröel-Platera, w czasach, kiedy w wyniku rozbiorów Polska zniknęła z mapy Europy. Inicjatorem przedsięwzięcia był Agaton Giller - dziennikarz i działacz niepodległościowy. Głównymi powodami powstania Muzeum były zabezpieczenie polskich zabytków historycznych oraz propagowanie spraw polskich. Dotychczas w bibliotece zgromadzono ponad 35 tys. książek, przede wszystkim poloników, 596 starodruków i ponad 1000 rycin. Kolekcja map dawnej Polski należy w chwili obecnej do najliczniejszej poza granicami Polski.
Wartość znaczka, który został wydany w nakładzie 135 tys. sztuk wynosi 4 zł. (PAP)
pif/ mmu/