Samoloty, kolejki, zestawy konstrukcyjne, przeglądarki przezroczy, misie mechaniczne, roboty, rakiety, sprzęt AGD dla dzieci – to niektóre z zabawek, jakie będzie można zobaczyć od niedzielnego popołudnia na wystawie „Nie tylko męski świat zabawek mechanicznych” w Stalowej Woli.
Ekspozycję przygotowało Muzeum Regionalne w Stalowej Woli we współpracy z Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, a prezentowana będzie w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego w Stalowej Woli.
Jak zapewniła PAP Wioletta Nawrocka, koordynatorka wystawy z ramienia stalowowolskiego muzeum, jest to wyjątkowa interaktywna ekspozycja, która przeniesie zwiedzających do sklepu z zabawkami sprzed lat.
"Wspominane z nostalgią skarby z dzieciństwa, niezwykle różnorodne, kolorowe zabawki z wbudowanymi mechanizmami, przedmioty z duszą i charakterem to obiekty, które znajdziecie na tej wystawie. Pozwolą one dorosłym doświadczyć sentymentalnej podróży w czasie, a młodszych zwiedzających zabiorą do niezwykłej krainy zabawy” - wskazała Nawrocka.
Zwiedzający będą mogli przypomnieć sobie lub też dowiedzieć się, jak wyglądały i działały kultowe zabawki uruchamiane za pomocą różnych mechanizmów, m.in.: skacząca żabka, dziobiące kurki, wirujący blaszany bąk, kot-harmonijka, wańka-wstańka, a także zdalnie sterowane samochody, karetki, pojazdy budowlane. Są też samoloty, statki, kolejki elektryczne, zabawki militarne, roboty, łaziki, rakiety i stacje kosmiczne oraz sprzęt AGD dla dzieci.
"Jest telewizor, pralka, żelazko, mikser, które miały przygotować przyszłe panie domu. Są też różnego rodzaju zabawki mechaniczne nakręcane na kluczyk, a także zestawy konstrukcyjne, przeglądarki przezroczy, lalki, figurki, misie i inne zwierzątka mechaniczne, gry mechaniczne i elektroniczne" – wyliczyła kuratorka wystawy Katarzyna Lubas, dyrektor Muzeum Dobranocek w Rzeszowie.
Nawrocka zwróciła uwagę, że zabawki mechaniczne rozwijają wyobraźnię, wspierają koordynację u dzieci, pozwalają oswoić się z urządzeniami spotykanymi w życiu codziennym, a przede wszystkim dostarczają mnóstwo radości i niezapomnianych wrażeń.
Lubas wskazała jednocześnie, że dawniej zabawki dłużej służyły swoim małym właścicielom, niż dziś, a te starannie wykonane z materiałów dobrej jakości, mogły być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
"Wiele zabawek było drewnianych, porcelanowych czy blaszanych, później zaczął dominować plastik" – zauważyła Lubas. "Ale bez względu na czas ich produkcji i użyte do ich wykonania materiały otrzymywaniu zabawek zawsze towarzyszą wielkie emocje" – dodała Lubas.
Uczestnicy wydarzenia będą mogli także skorzystać z tematycznej oferty edukacyjnej i atrakcji towarzyszących ekspozycji. Będzie można się pobawić, a najmłodsi będą mogli zrobić sobie zdjęcie w stylowym samochodziku.
"Wystawa ma także na celu przywołanie wspomnień, wzbudzenie pozytywnych emocji. Stanowi zaproszenie do spędzenia czasu z dziećmi czy wnukami i inspirację do rozmów. Będzie ona atrakcyjna dla wszystkich grup zwiedzających, zostanie także dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami" – zaprosiła kuratorka ekspozycji.
Prezentowane na wystawie przedmioty pochodzą ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów, Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie oraz Muzeum Lalek w Pilźnie.
"Na wystawie można obejrzeć polskie i zagraniczne cuda techniki zabawkarskiej, każdy znajdzie coś interesującego dla siebie" – zapewnili organizatorzy. (PAP)
Autorka: Agnieszka Pipała
api/ ktl/